Μουσικό σύνολο ΛύρΑυλος

Την Παρασκεύη 2 Μαρτίου 2023 ,στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Μηνά ,οι μαθητές και μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου Χίου είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν μία πολύ όμορφη παράσταση του μουσικού συνόλου ΛύρΑυλος.Viber 2023 03 04 09 45 14 345Ο Μιχάλης Στέφος μαζί με την Όλγα Στέφου μας ταξίδεψαν στον κόσμο των αρχαιοελληνικών και παραδοσιακών μουσικών οργάνων αλλά μας καθοδήγησαν και στο πως να μεταμορφώσουμε αντικείμενα καθημερινής χρήσης σε μουσικά όργανα! Μία σπάνια εκπαιδευτική εμπειρία, που βοηθά διαδραστικά τους μαθητές να αναπτύξουν οικολογική συνείδηση μέσω της μουσικής δημιουργίας.

φωτογραφία αρχείου Λύραυλου

Όπως χαραχτηριστικά λένε για το σύνολο τους “20 σπάνια Αρχαιοελληνικά και Παραδοσιακά μουσικά όργανα ζωντανεύουν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των μαθητών. Από τη “θεία” Λύρα του Απόλλωνα, την Ομηρική Φόρμιγγα, τα κοχύλια, τις σάλπιγγες έως το μελωδικό αυλό, αλλά και οι “επιβιώσεις” τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα (απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου), οδηγούν τα παιδιά στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας, στις δημόσιες γιορτές, στο αρχαίο θέατρο, όπου συμμετέχουν με όλη τη σημασία του όρου. Τα ακουστικά παραδείγματα με το μονόχορδο του Πυθαγόρα, η προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από την μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων και η γνώση για τα υλικά και τους τρόπους κατασκευής των οργάνων, συμπληρώνουν αυτό το μελωδικό ταξίδι που αποτελεί για τον καθένα μια εμπειρία ζωής.”