Ταξίδια μεταμόρφωσης

Δύο σχολεία , το 4ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης και το Μουσικό Σχολείο Χίου, χάρη στη βοήθεια της Ανασσα – Anassa , άνοιξαν ένα παράθυρο γεμάτο τέχνη και φως.
Ένα επιμορφωτικό πρόγραμμα διαδικτυακών εργαστηρίων (Σεπτέμβριος – Δεκέμβριος 2021), που απευθύνεται σε εφήβους 15-18 ετών παραμεθόριων περιοχών και σκοπό έχει την καλλιτεχνική έκφραση των εφήβων, την σύνδεσή τους με την Ιστορία του τόπου τους, την εξοικείωσή τους με την Τέχνη του Κινηματογράφου, του storytelling και των πολυμέσων, καθώς και την καλλιέργεια της φαντασίας τους είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθούν 2 ντοκιμαντέρ ,που παρουσιάζουν τον Τόπο τους και την ιστορία του μέσα από τη δική τους νεανική ματιά.
Παράλληλα ένα υπέροχο site ,κατασκευάστηκε από το 4ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης και στέγασε όλη αυτή τη δημιουργία. Ας το επισκεφτούμε και ας δούμε τι ετοίμασαν για μας αυτά τα παιδιά!