Πρόγραμμα Προληπτικής οδοντιατρικής στο Δημοτικό Σχολείο Σταμνάς

Πρόγραμμα  Προληπτικής οδοντιατρικής στο Δημοτικό Σχολείο Σταμνάς

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Ανάπτυξη από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού αναφορικά στην Αγωγή Υγείας σε Εθνικό επίπεδο επισκέφθηκαν το σχολείο μας την Τετάρτη 20-03-2019 οι οδοντίατροι  κ. Αλεξάκη Όλγα και ο κ. Λυκογεώργος Θεόδωρος του Νοσοκομείου Μεσολογγίου «Χατζηκώστα».

Το πρόγραμμα αυτό της Υγειονομικής Περιφέρειας Πελοποννήσου, Ιονίων νήσων, Ηπείρου και Δυτικής Ελλάδας, αφορά τον Προληπτικό Οδοντιατρικό  έλεγχο σε μαθητές της Α΄και Β΄τάξης των δημοτικών σχολείων.

Οι οδοντίατροι ενημέρωσαν τους μικρούς μαθητές σχετικά με τις ασθένειες και τη φροντίδα του στόματος. Έγινε επίδειξη του σωστού τρόπου βουρτσίσματος  των δοντιών με βιωματικό τρόπο αφού όλα τα παιδιά είχαν μαζί τους τις οδοντόβουρτσές τους. Τέλος μετά από  οδοντιατρική εξέταση που έγινε  σε κάθε παιδί, συστήθηκε εγγράφως ώστε να ενημερωθούν οι γονείς για οδοντιατρική θεραπεία, καθαρισμό δοντιών, φθορίωση και ορθοδοντική εκτίμηση.

Ο Δ/ντής,το Διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σταμνάς εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες προς το Γενικό Νοσοκομείο Μεσολογγίου «Χατζηκώστα» για την επίσκεψη και την άρτια ενημέρωση που παρείχαν οι οδοντίατροι στους μαθητές μας.

Τσικνοπέμπτη

Η Πέμπτη της δεύτερης εβδομάδας του Τριωδίου (Κρεατινής) ονομάζεται Τσικνοπέμπτη ή Τσικνοπέφτη, επειδή την ημέρα αυτή όλα τα σπίτια ψήνουν κρέας ή λειώνουν το λίπος από τα χοιρινά και ο μυρωδάτος καπνός (τσίκνα) είναι διάχυτος παντού. Από αυτή την τσίκνα, λοιπόν, έχει πάρει και το όνομά της η Πέμπτη και λέγεται Τσικνοπέμπτη.

Το έθιμο χάνεται στα βάθη των αιώνων, χωρίς να γνωρίζουμε την προέλευσή του. Εικάζεται, όμως, ότι προέρχεται από τις βακχικές γιορτές των αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων, που επιβίωσαν του Χριστιανισμού. Σύμφωνα με τον λαογράφο Δημήτριο Λουκάτο, το φαγοπότι και το γλέντι της ημέρας είναι «ομοιοπαθητικές προσπάθειες για την ευφορία της γης».

Την Τσικνοπέμπτη ξεκινούν ουσιαστικά οι εκδηλώσεις της Αποκριάς, οι οποίες κορυφώνονται με τα Κούλουμα την Καθαρά Δευτέρα.

Τσικνοπέμπτη στο Δημοτικό Σχολείο Σταμνάς

Φέτος, με σύμμαχο τον καλό καιρό, όπως και πέρυσι ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, τήρησε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Από τις 10:00 το πρωί στο προαύλιο του Σχολείου, άναψαν τις ψησταριές και γύρω στις 11:00 τα πρώτα σουβλάκια ήταν έτοιμα και προσφέρθηκαν σε όλους. Όλοι χόρτασαν και δροσίστηκαν με τα αναψυκτικά που προσέφερε ο Σύλλογος. Μεγάλη ήταν η έκπληξη όλων μας από τους μικρούς  μαθητές, της  Α΄τάξης που έσυραν πρώτοι τον χορό, παρασύροντας και τους μεγαλύτερους (μαθητές, γονείς και δασκάλους). Ήταν μια ξεχωριστή μέρα και όλοι πέρασαν υπέροχα.

Ένα μεγάλο Μπράβο!! στον Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων γιατί για μια ακόμη φορά απέδειξε  την αγάπη του για το σχολείο και τα παιδιά τους. Χρόνια πολλά και του Χρόνου!!

Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Μεσολογγίου στο Δημοτικό Σχολείο Σταμνάς

Η Πυροσβεστική υπηρεσία Μεσολογγίου   βρέθηκε κοντά μας την Παρασκευή 1 Μαρτίου  2019  και  ενημέρωσε τους μαθητές  και τους εκπαιδευτικούς σε θέματα αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών (Πυρκαγιάς, Σεισμών).

Είδαμε από κοντά το πυροσβεστικό όχημα και τα εργαλεία που  έχει πάνω του, καθώς και την ειδική στολή των πυροσβεστών που χρησιμοποιούν στην κατάσβεση των πυρκαγιών. Ο κ. Σαλούρος Δημήτριος (Πυρoνόμος)  μας μίλησε για τις αρμοδιότητες της πυροσβεστικής και τι χρειάζεται να προσέχουμε ως μαθητές και πολίτες. Συζήτησε με τους μαθητές για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου, καθώς επίσης και τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς στο σπίτι ή στο δάσος. Οι μαθητές έμειναν  ενθουσιασμένοι που συμμετείχαν με βιωματικό τρόπο στην όλη διαδικασία.

Ο Δ/ντής ,το Διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σταμνάς εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες προς την Πυροσβεστική Υπηρεσία Μεσολογγίου για την επίσκεψη και την άρτια ενημέρωση και εύχονται  κάθε επιτυχία στο δύσκολο έργο τους για την προστασία του αστικού και φυσικού περιβάλλοντος.