Αρχείο για "9 Μαρτίου 2017"

21ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet “ΛΥΣΙΑΣ”

1000x600-Lysias-2017-for-mad.gr_Σας ενημερώνουμε, ότι τα Εκπαιδευτήρια Δούκα διοργανώνουν τον 21ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμού μέσω Internet “ΛΥΣΙΑΣ”, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (από Δ΄ Δημοτικού μέχρι και Γ΄ Γενικού Λυκείου), τόσο από τη χώρα μας όσο και από τον Απόδημο Ελληνισμό.

Η αρχική φάση του διαγωνισμού θα διεξαχθεί από την Τετάρτη 1 Μαρτίου μέχρι και την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 και η τελική το Σάββατο 29 Απριλίου 2017.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία εγγραφής – συμμετοχής, τον χρόνο και τους κανόνες διεξαγωγής, καθώς και τα βραβεία-δώρα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τον δικτυακό τόπο: http://www.lysiasedu.org/ ή να απευθύνονται στο τηλέφωνο 210-6186000 (κα Μαρία  Αλβέρτη, εσ. 0523).

«Με σύμμαχό σου τα βιβλία, διώξε τη Βία από τα σχολεία»

Χωρίς-τίτλοΤο Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) – Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, μέλος του Δικτύου κατά της βίας στο Σχολείο,  πιστεύοντας πως η παιδική λογοτεχνία μπορεί να συμβάλλει ουσιαστικά στην ανάπτυξη κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων και στην αντιμετώπιση του φαινομένου της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, ετοίμασε και πάλι, για το τρέχον έτος 2017, ενημερωτική αφίσα με τίτλους βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας που αφορούν στον σχολικό εκφοβισμό με σύνθημα «Με σύμμαχό σου τα βιβλία, διώξε τη Βία από τα σχολεία».

Επίδοση βαθμολογίας Β΄ τριμήνου

έλεγχοςΤην Τετάρτη 15 Μαρτίου 2017  από τις 13.15  έως  τις 14.00  θα δοθεί η βαθμολογία του Β΄ τριμήνου,  για τους μαθητές/τριες των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων,  στους γονείς/κηδεμόνες,  στις αίθουσες του κάθε τμήματος. Κατά τις ίδιες ώρες μπορούν να προσέρχονται και οι γονείς/κηδεμόνες των τάξεων Α΄& Β΄, για τις οποίες δεν προβλέπεται βαθμολογική αξιολόγηση των μαθητών, προκειμένου να ενημερωθούν περιγραφικά για την επίδοση των παιδιών/κηδεμονευομένων τους.
Επειδή το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά, και το Πρωινό Πρόγραμμα θα έχει λήξει, παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Πρωινού Προγράμματος να μεριμνήσουν, ώστε τα παιδιά τους να βρίσκονται μαζί τους,  για λόγους ασφαλείας.