Δεκ 21 2022

Συντάκτης:

Εκδρομή στην Ιταλία

Εκδρομή στο Στρασβούργο

To 7o ΓΕΛ Καλλιθέας, πραγματοποίησε στις 7 – 10 /12 /2022, τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο εξωτερικIMG 20221207 150156ό (Ελβετία – Γαλλία – Γερμανία) ύστερα από πρόσκληση του Συμβουλίου της Ευρώπης με τη συμμετοχή 66 μαθητών και των τριών τάξεων του σχολείου μας.

Την πρώτη ημέρα, μαθητές και μαθήτριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές, αφού αποβιβάστηκαν στη Ζυρίχη, επισκέφτηκαν την  Κολμάρ της Γαλλίας, μία από τις ομορφότερες πόλεις της Γαλλίας αλλά και ολόκληρης της Ευρώπης, με πλούσια μεσαιωνική και αναγεννησιακή αρχιτεκτονική, όπου και περιηγήθηκαν πεζοί την πόλη και θαύμασαν τη χριστουγεννιάτικη αγορά.

Τη δεύτερη μέρα, επισκέφτηκαν το Στρατης Ευρώπης 1σβούργο, χτισμένο σχεδόν πάνω στις δυτικές όχθες του Ρήνου,  πρωτεύουσα της επαρχίας της Αλσατίας και συμπρωτεύουσα του Ευρωκοινοβουλίου μετά τις Βρυξέλλες. Η επίσκεψη στο Συμβούλιο της Ευρώπης, με την ξενάγηση στους χώρους και την ενημέρωση από εκπρόσωπο του Οργανισμού, έφερε σε επαφή τους μαθητές με το έργο του που δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Την τρίτη μέρα, σειρά είχε η Χαϊδελβέργη. Επισκέφτηκαν το περίφημο πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης και μετά την περιήγηση θαύμασαν το κάστρο της πόλης. Το απόγευμα, ακολούθησε η πεζή περιήγηση της πόλης της Φρανκφούρτης, του μεγαλύτερου οικονομικού κέντρου της Ευρώπης.

της Ευρώπης

Την ημέρα της επιστροφής, το πρώτο γκρουπ της εκδρομής επισκέφτηκε το Φράιμπουργκ, από τις πιο φημισμένες πανεπιστημιουπόλεις της Γερμανίας που – όχι άδικα – χαρακτηρίζεται ως η “περιβαλλοντική πρωτεύουσα της Ευρώπης”  και πήρε την πτήση από Ζυρίχη για Αθήνα, ενώ το δεύτερο γκρουπ επισκέφτηκε το Βισμπάντεν της Γερμανίας, διάσημο για τις θερμές πηγές και τα λουτρά του και πήρε την πτήση από Φρανκφούρτη για Αθήνα.

Τρεις χώρες, 5 πόλεις, πολλές εντυπώσεις, πολλές και πολύτιμες εμπειρίες για τους μαθητές του σχολείου μας, που καταδεικνύουν την παιδευτική  συμβολή των σχολικών εκδρομών στην πνευματική καλλιέργεια του νέου, την επαφή του με άλλους πολιτισμούς και τη διεύρυνση του πνευματικού του ορίζοντα δίνοντάς του ένα εναλλακτικό πρίσμα θέασης των πραγμάτων και του κόσμου.

IMG 059b666cdd789d2827d7bf86cbb9d7d3 V

IMG 4b50a40a605cc11c09eeecf89df23a38 VIMG 34903e3c96fba53e88b3ac7bf8504c4a V

ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Από 15 έως 18 Μαρτίου 2018 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή 45 μαθητών και μαθητριών του, στην όμορφη και αναπτυσσόμενη,  βορειότερη χώρα των Βαλκανίων: τη Ρουμανία. Τα παιδιά διέμειναν στο Βουκουρέστι, όπου, εκτός των άλλων, περιηγήθηκαν στην παλιά πλακόστρωτη πόλη, περπάτησαν στο σύγχρονο εμπορικό κέντρο της πόλης, δείπνησαν σε ένα καταπληκτκό μεσαιωνικό εστιατόριο και επισκέφθηκαν το τεράστιο Κοινοβούλιο (το 2ο μεγαλύτερο στον κόσμο) και το σπίτι του Τσαουσέσκου. Επισκέφθηκαν, όμως, και το όρος Σινάια, το παλάτι Πέλες, τον Πύργο του Μπραν (:Πύργος του Δράκουλα), τη γραφική γερμανόφωνη πόλη Μπρασόβ και τα μοναδικά Αλατωρυχεία της Σαλίνα-Πράχοβα. Παρά την ταλαιπωρία της 4ης ημέρας της εκδρομής, λόγω της κακοκαιρίας και του όχι τόσο ικανοποιητικού επαρχιακού οδικού δικτύου της χώρας, η εκδρομή αυτή θα μείνει σε όλους αξέχαστη, ίσως για διαφορετικό λόγο στον καθένα, καθώς η Ρουμανία και το ταξίδι αυτό, έδωσαν ποικίλα βιωματικά ερεθίσματα στον κάθε εκδρομέα. Ακόμα και στον πιο απαιτητικό.

Οι ακόλουθες φωτογραφίες, αποδίδουν κάτι, τόσο από τη μαγεία, όσο και από την αλήθεια της εκδρομής εκείνης.

ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ-2018