Εικόνα κεφαλίδας 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Λειτουργία σχολείου -Αξιολόγηση – Φοίτηση

Ενημερωτική συνάντηση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

σας καλούμε την Τετάρτη 2/10/2024 και ώρα 12.00΄ στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας σε ενημερωτική συνάντηση για θέματα λειτουργίας του σχολείου καθώς και για θέματα φοίτησης, απουσιών και αξιολόγησης των μαθητών/τριών.

Θα ακολουθήσει  Γενική Συνέλευση Γονέων & Κηδεμόνων, για την εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής που θα διενεργήσει σε επόμενη φάση τις αρχαιρεσίες για την ανάδειξη Νέου Συλλόγου Γονέων. Μέχρι την παραπάνω ημερομηνία όσοι και όσες ενδιαφέρονται να θέσουν υποψηφιότητα, για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο, ή για την εξελεγκτική ή για αντιπρόσωπος στην Ένωση Γονέων, ας στείλουν την υποψηφιότητά τους στο mail edmaritina@gmail.com

Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Ενημέρωση Γονέων /κηδεμόνων

Το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα και μόλις έχει ομαλοποιηθεί αρκετά το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του σχολείου, θα ενημερωθείτε για τις ημέρες και ώρες που θα μπορείτε να συναντήσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Θα υπάρξει επίσης ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς πάνω σε θέματα Λειτουργίας του σχολείου και Εσωτερικού κανονισμού στις αρχές Οκτωβρίου , για την οποία θα ενημερωθείτε έγκαιρα.

Σε κάθε περίπτωση μπορείτε πάντα  να επικοινωνείτε με τη Διεύθυνση και με τους εκπαιδευτικούς  τηλεφωνικά στο τηλέφωνο του σχολείου 2104004624 ή να στείλετε το αίτημά σας στο μέιλ του σχολείου.

Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2024-25

Έναρξη σχολικής χρονιάς 1

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει την Τετάρτη  11 Σεπτεμβρίου στις 9.30′ π.μ.

Οι μαθητές/τριες της Β’ και Γ’ τάξης  μετά τον Αγιασμό θα αποχωρήσουν και θα παραμείνουν οι μαθητές/τριες της Α’ Γυμνασίου για να χωριστούν σε τμήματα και να παραλάβουν μέρος των βιβλίων.

Την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου και την Παρασκευή 13 Σ επτεμβρίου θα γίνει τρίωρο πρόγραμμα (08:15 – 10:45) και θα δοθούν  βιβλία.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλες και όλους !!!

Λειτουργία σχολείου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες

1Τον Ιούλιο και τον Αύγουστο το σχολείο θα είναι ανοιχτό κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ  από 9.00′ έως 13.00′.

Καλές Διακοπές !

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024

Ηλεκτρονικές Εγγραφές μαθητών /τριών Γ΄Γυμνασίου στα Λύκεια

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Προσοχή! Πρέπει να υποβάλλουν αίτηση όλοι, ακόμη και αυτοί που έχουν παραπεμφθεί για την επαναληπτική εξέταση Σεπτεμβρίου (θα παραμείνουν εκκρεμείς οι δηλώσεις και όταν εκδοθούν τα αποτελέσματα θα γίνει αυτόματα η τοποθέτησή τους τότε).

Ιδιαίτερα για τα παιδιά των Γυμνασίων είναι σημαντικό να υποβληθούν οι αιτήσεις καθώς σε άλλη περίπτωση δεν θα μπορέσει να ολοκληρωθεί η κατανομή τους στα λύκεια.

Εγγραφές στην Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ για το σχολ. έτος 2024-25

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας καλωσορίζουμε στο 5ο Γυμνάσιο Κερατσινίου κι ευχόμαστε καλή πρόοδο στους νέους/ες μας μαθητές/τριες της   Α’ Γυμνασίου και σε όλους/ες τους μαθητές/τριες της  Β’ και Γ’ Γυμνασίου που επανεγγράφονται.

Η εγγραφή των μαθητών από το δημοτικό στο γυμνάσιο γίνεται αυτόματα με βάση τη χωροταξική κατανομή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Ωστόσο, οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών που πρόκειται να φοιτήσουν το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ Γυμνασίου καλούνται να προσέλθουν στο σχολείο: από την Τρίτη 03/09/2024 μέχρι και την Τρίτη 10/09/2024 και ώρες 9:00 π.μ. – 12:00 π.μ. για να καταθέσουν την παρακάτω ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΗΔΕΜΟΝΙΑΣ  και ηλεκτρονικής ενημέρωσης  για τη φοίτηση του παιδιού τους .

Επισημαίνουμε ότι

1. Είναι απαραίτητη η επίδειξη ταυτότητας ή άλλου εγγράφου ταυτοπροσωπίας.
  2. Στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης είτε αυτή έχει συντελεστεί με γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης των κηδεμόνων, θα πρέπει να υποβληθούν δύο (2) υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά στοιχεία αυτών., δηλαδή και από τους δύο γονείς, όπως ορίζεται στην υπ. αρ. Φ1/117162/ΓΔ4/20-9-21.
  3. Για τους/τις μαθητές/τριες που δεν είναι εγγεγραμμένοι/ες στα Μητρώα  Δήμου/Δημοτικής Ενότητας της Χώρας, πρέπει να κατατεθεί στη σχολική μονάδα θεωρημένο και επίσημα μεταφρασμένο Πιστοποιητικό από τη χώρα τους.
  4. Αν μαθητής/τρια διαθέτει γνωμάτευση από το ΚΕΔΑΣΥ ή άλλον δημόσιο φορέα για μαθησιακές ή λοιπές δυσκολίες, να προσκομιστεί το αντίστοιχο πρωτότυπο έγγραφο. Επίσης, είναι βοηθητικό να προσκομιστεί και όποια διαθέσιμη γνωμάτευση υπάρχει από ιδιωτικό φορέα.
  5. Απαραίτητη είναι επίσης η συμπλήρωση του Έντύπου-γονικής-συγκατάθεσης για την ανάρτηση φωτογραφιών στην ιστοσελίδα του σχολείου
  6. Επίσης παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες όπως μεριμνήσουν για την έγκαιρη συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή Α.Δ.Υ.Μ , απαραίτητη προϋπόθεση για την συμμετοχή των μαθητών/τριών  στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, το οποίο θα δοθεί στους μαθητές/τριες από τον καθηγητή της φυσικής αγωγής και πρέπει να προσκομιστεί συμπληρωμένο στο σχολείο έως  25 Σεπτεμβρίου 2024.

Εξεταστέα Ύλη

Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ