Εικόνα κεφαλίδας 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Ενημερωτική δράση – Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες, σας προσκαλούμε την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 18.00 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας στην ενημερωτική παρέμβαση  – ομιλία

«Μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Ένας τρόπος επικοινωνίας, αλλά και ένας αθέατος εχθρός».

Η παρέμβαση  θα πραγματοποιηθεί από τον κ. Στυλιανό Παπαχρήστο MSc, Κλινικό Κοινωνικό Λειτουργό, Ψυχοθεραπευτή (Θεραπεία ζεύγους, οικογένειας).

Η παρουσία σας κρίνεται σημαντική για την αποτελεσματικότερη  συνεργασία σχολείου- οικογένειας.

Παρουσίαση CERN (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Πυρηνικής Έρευνας)

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη, μαθητές και μαθήτριες της Γ ΄τάξης του 5ου Γυμνασίου Κερατσινίου, παρακολούθησαν διάλεξη από την Ελληνίδα ερευνήτρια στο  CERN, Χατζηφωτιάδου Δέσποινα.

Η κυρία Χατζηφωτιάδου παρουσίασε το CERN (Ευρωπαϊκός Οργανισμός Πυρηνικής Έρευνας), ενημερώνοντάς μας για τη βασική έρευνα και τα πειράματα που εκτελούνται. Οι μαθητές με αρκετά εκλαϊκευμένο τρόπο ήρθαν σε επαφή με τα στοιχειώδη σωμάτια, τις δυνάμεις στη φύση και άλλα θέματα για τη φυσική σωματιδίων. Επίσης έμαθαν και για τις ανακαλύψεις των ερευνών που έχουν εφαρμογή στην καθημερινή ζωή (World Wide Web, ιατρική, κ.ά.).

Η Ερευνήτρια αφού έκανε την παρουσίασή της, απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών που είχαν σχέση με την έρευνα στο CERN, αλλά και με δυσκολίες που τυχόν συνάντησε η ίδια ή και άλλες γυναίκες επιστήμονες λόγω του φύλλου τους.

Την πολύ επιτυχημένη εκδήλωση παρακολούθησαν 14 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Χατζηφωτιάδου Δέσποινα για την εξαιρετική αυτή εκδήλωση!

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Στις 17/1 ο Ευάγγελος Νικολακόπουλος (ΠΕ02) πραγματοποίησε παρουσίαση στα μέλη του συλλόγου διδασκόντων με θέμα «Γλωσσική αλλαγή». Η εισήγηση έθιξε τη μορφή της γλωσσικής μεταβολής στη διαχρονία της γλώσσας ως φυσικής διαδιακασίας πέρα από τον έλεγχο των ομιλητών. Δόθηκαν χαρακτηριστικά παραδείγματα από την ιστορία της Ελληνικής ανά επίπεδο γλωσσικής ανάλυσης (φωνολογία, μορφολογία, σύνταξη, σημασιολογία), ενώ τέλος εξετάστηκαν οι αιτίες της αλλαγής και το κατά πόσο αυτή αποτελεί παρακμή/φθορά ή φυσική εξέλιξη του γλωσσικού φαινομένου.

Ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων από 15/1/24

Μπορείτε επίσης να επικοινωνείτε με τη Διεύθυνση και με τους εκπαιδευτικούς  τηλεφωνικά στο τηλέφωνο του σχολείου 2104004624 ή να στείλετε το αίτημά σας στο μέιλ του σχολείου.

Πρόγραμμα από 15 Ιανουαρίου 2024

Χωροταξική κατανομή αποφοίτων Γυμνασίων σε Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-25

Στο πλαίσιο της χωροταξικής κατανομής αποφοίτων Γυμνασίων σε Λύκεια, παρακαλούμε τους γονείς / κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου να συμπληρώσουν να υπογράψουν και να επιστρέψουν στο Σχολείο μέχρι τη Δευτέρα 15/1/2024 την  Υπεύθυνη Δήλωση  με τον τύπο Λυκείου που επιθυμούν, προκειμένου να εγγραφούν τα παιδιά τους  στην Α΄ τάξη του Λυκείου κατά το σχολικό έτος 2024-25.

Υπεύθυνη Δήλωση ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ 2024-2025 (από ΓΣ προς ΓΕΛ)

Ενημέρωση για απουσίες covid-19

Ενημέρωση για μέτρα προστασίας

ΕΥΧΕΣ

eyxes kales giortes karta

Υγεία, Αγάπη, Ευτυχία, Όνειρα, Χαμόγελα, Δημιουργικότητα, Επιτυχίες …..είναι μερικές μόνο από τις ευχές μας για τα φετεινά Χριστούγεννα και τη νέα χρονιά που πλησιάζει.

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά.

Ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων – κηδεμόνων

Σελίδα 1 από 10

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén