ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ – ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΙΛΙΑΔΑΣ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ

Με έμπνευση από την Ιλιάδα του Ομήρου και μετά τη λήξη της δι­δα­σκα­λί­ας του μαθήματος οι μαθητές κι οι μαθήτριες του Β4 τμή­μα­τος, παρου­σί­α­σαν στις 20/05/2022 δραματοποιημένα αποσπάσματα από ρα­ψω­δίες της διασκευασμένα από τις μαθήτριες Μιχαηλίδη Ευγενία και Παπαλεξάνδρου Λυδία­.

Συντελεστές της παράστασης:

Αφήγηση: Φωτεινή Ορφανού

Αχιλλέας: Αντώνης Παπαργυρίου, Ραφαήλ Γερόλυμος, Παπαλεξάνδρου Λυ­δία­

Αγαμέμνονας: Ραφαήλ Γερόλυμος

Κάλχας και Ήφαιστος: Χρήστος Μωραϊτης

Αθηνά και Οικονόμα: Φωτεινή Ορφανού, Ευγενία Μιχαηλίδη

Νέστορας και Δίας: Σταύρος Νεράτζης

Θέτιδα: Ευγενία Μιχαηλίδη

Ήρα και Τροφός: Λυδία­ Παπαλεξάνδρου

Έκτορας: Δημοσθένης Παπάζογλου κι Ευγενία Μιχαηλίδη

Ανδρομάχη : Κατερίνα Μουρτζάκη

IMG 3585 IMG 3588IMG 3593 IMG 3591

Θερμά συγχαρητήρια στους συντελεστές του έργου για την υπευθυνότητα, την εργατικότητά τους και το εξαιρετικό αποτέλεσμα που παρουσίασαν.

Η  υπεύθυνη καθηγήτρια: Αγγελική Δημούλη

Μπορείτε να δείτε το θεατρικό ΕΔΩ – ΘΕΑΤΡΙΚΟ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης

«ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ  ΣΤΗΝ  ΠΟΛΗ»  του    ΙΤΑΛΟ   ΚΑΛΒΙΝΟ

Στα  πλαίσια   της  δράσης   «  Ζωντανεύοντας τον γραπτό λόγο με τη δράση μας συνεργαζόμαστε, δημιουργούμε, μαθαίνουμε » ,  δραματοποιήσαμε   με  μαθητές   των   τμημάτων    Α3  και   Α4    ιδέες   που  μας    ενέπνευσε   το  κείμενο   «ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ  ΣΤΗΝ  ΠΟΛΗ» .

Οι   σύντομοι  θεατρικοί   μας  διάλογοι    αποτελούνται   από  τρεις    σκηνές:

Η  α’   σκηνή   έχει   τον  τίτλο   «Το    οικογενειακό   γεύμα».  Αποτελεί   δημιουργία   μαθητών  του   Α4.

Σ΄ αυτήν  παρακολουθούμε  την   οικογένεια  του  ήρωα   Μαρκοβάλντο    να  προετοιμάζεται   για  το  φτωχικό  της   γεύμα,  τις  γκρίνιες   των  παιδιών   για  τις   μπάμιες   μέχρι  την   άφιξη   του   πατέρα ,  που   θα  τους   πληροφορήσει   για  τα  μανιτάρια  του   επόμενου   γεύματος.

IMG 3594IMG 3596

Η   β΄    σκηνή   έχει   τον  τίτλο   «Προαναγγελία».  Είναι   το  αποτέλεσμα  της  προσπάθειας   μαθητών  του  Α3.

Σε   αυτόν   τον   διάλογο    ενώ   η   οικογένεια  του   Μαρκοβάλντο      τρώει    τα   μανιτάρια   έχοντας   καλεσμένους   την    οικογένεια   του  Αμάντιτζι,   έρχεται   ένας  γείτονας   εντελώς  τυχαία    να      τους   προαναγγείλει  ότι   τα   μανιτάρια   που  μάζεψαν   από  το    συγκεκριμένο  σημείο ,  είναι  δηλητηριώδη.   Εκείνοι  αντιδρούν   έντονα  και  ο  γείτονας   φεύγει  εκνευρισμένος    από   την   επιπόλαιη   συμπεριφορά  τους.  Σε   λίγο   όμως    η   γυναίκα  του    Μαρκοβάλντο  θα  καλέσει   ασθενοφόρο.

Η   γ΄    σκηνή   έχει   τον  τίτλο   «Στο  νοσοκομείο».  Παίζεται  επίσης   από  τους  μαθητές   του  Α3.

Εκεί    συμβαίνουν  διάφορα    ευτράπελα  και   μεταξύ   των   Μαρκοβάλντο-   Αμάντιτζι,   αλλά   και  ανάμεσα    στις   συζύγους   των   ηρώων  που  προσπαθούν   να  ρίξουν  τις     ευθύνες   οι   μεν   στους   δε,  σε   σημείο  που  θα     χρειαστεί   παρέμβαση   νοσοκόμας.

IMG 3597IMG 3599

Τελικά  τα   πνεύματα   θα   ηρεμήσουν  αφού   σκεφτούν   πιο   συνετά   και    αναρωτηθούν  για   το   πόσο   μολυσμένη   είναι   η  φύση   των   πόλεων  από  την   καταστροφική    παρέμβαση    των  ανθρώπων.

Μπορείτε να δείτε το θεατρικό

ΕΔΩ – ΘΕΑΤΡΙΚΟ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Η  υπεύθυνη   καθηγήτρια  :   Κεντρωτά  Ελένη