Kορονοϊός COVID-19

Αποτέλεσμα εικόνας για κοροναϊό

Σάββατο 14-03-2020

Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες,
    κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα
    απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με τον γιατρό.

(ΠΗΓΗ: ΕΟΔΥ, 11-03-2020)

Τετάρτη 04-03-2020

Θέμα: Επείγουσα Ενημέρωση για οδηγίες των Γερμανικών Αρχών που αφορούν σε μέτρα πρόληψης και ασφάλειας στα σχολεία σχετικά με τον ιό COVID-19

ΣΧΕΤ: 1. Οδηγίες του Robert KochInstitut (RKI) προς κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες με ημερομηνία 28.02.2020.

2. Οδηγίες της υπηρεσίας Staatliches Schulamt München.

Με βάση τα παραπάνω προκύπτουν τα εξής:

1. ΡΗΤΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ των μαθητών, όταν αυτοί έχουν επισκεφθεί κατά τις 14 προηγούμενες ημέρες περιοχές υψηλού κινδύνου (π.χ. Ιταλία). Για να δείτε τις περιοχές υψηλού κινδύνου μεταβείτε στον σύνδεσμο

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, όταν:

α. οι μαθητές παρουσιάζουν γενικά συμπτώματα κρυολογήματος (π.χ. πυρετό, μυϊκούς πόνους, διάρροια) ή οξέα αναπνευστικά συμπτώματα (π.χ. βήχα, συνάχι) ΚΑΙ είχαν βρεθεί στις περιοχές υψηλού κινδύνου κατά το χρονικό διάστημα των 14 ημερών που προηγήθηκαν των συμπτωμάτων.

β. οι μαθητές παρουσιάζουν τα ανωτέρω συμπτώματα ΚΑΙ είχαν κάποια επαφή με άτομο που έχει (αποδεδειγμένα) νοσήσει από τον ιό COVID – 19.

3. ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ GESUNDHEITSAMT (Hotline 089 233 44 740 από 08:00 έως τις 18:00) για κάθε μαθητή ο οποίος είχε κάποια επαφή με άτομο που έχει (αποδεδειγμένα) νοσήσει από τον ιό COVID – 19, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.

Δευτέρα 02-03-2020

Πληροφορίες για τη λοίμωξη από τον νέο κοροναϊό 2019-nCoV

Ο 2019-nCoV είναι στέλεχος κοροναϊού που απομονώνεται για πρώτη φορά από τον άνθρωπο. Με βάση τα υπάρχοντα επιδημιολογικά δεδομένα, είναι πιθανό ότι αναπτύχθηκε αρχικά σε κάποιο ζωικό είδος και στη συνέχεια πέρασε στον άνθρωπο.

Με βάση τα διαθέσιμα επιδημιολογικά δεδομένα, φαίνεται ότι ο νέος κοροναϊός πιθανότατα μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο μέσω σταγονιδίων που αποβάλλονται από άτομο που νοσεί, μέσω βήχα ή φτέρνισμα, ή με άμεση ή έμμεση επαφή με εκκρίσεις αναπνευστικού (δηλαδή μέσω μολυσμένων χεριών). Ο χρόνος επώασης της νόσου, δηλαδή το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ της μόλυνσης και της εκδήλωσης των συμπτωμάτων, δεν έχει ακόμη πλήρως καθοριστεί και υπολογίζεται σε 2-14 ημέρες (μέσος χρόνος επώασης περίπου 5 ημέρες).

Το συχνότερο σύμπτωμα είναι ο πυρετός. Άλλα συμπτώματα με τα οποία μπορεί να εκδηλωθεί η λοίμωξη είναι βήχας, φαρυγγαλγία, αρθραλγίες, μυαλγίες, καταβολή, ή δύσπνοια. Οι περισσότεροι ασθενείς εμφανίζουν ήπια νόσο. Σε περίπτωση βαρύτερης νόσησης, ο ασθενής μπορεί να εμφανίσει πνευμονία με σοβαρή οξεία αναπνευστική δυσχέρεια και να χρειαστεί νοσηλεία σε μονάδα εντατικής θεραπείας. Άτομα με υποκείμενα νοσήματα και ηλικιωμένοι πιθανώς διατρέχουν υψηλότερο κίνδυνο σοβαρότερης νόσησης. Μέχρι στιγμής, το ποσοστό των περιστατικών που είχαν θανατηφόρο κατάληξη είναι περίπου 2%.

Δεν υπάρχει ειδική θεραπεία. Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα συμπτώματα υποχωρούν μόνα τους. Προς το παρόν, δεν υπάρχουν διαθέσιμα εμβόλια που να προσφέρουν προστασία έναντι των κοροναϊών.

Προληπτικά  μέτρα

• Παραμονή κατ’ οίκον και αποχή από την παρακολούθηση μαθημάτων ή την εργασία οποιουδήποτε ατόμου εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού.
  • Αποφυγή στενής επαφής, εφόσον αυτό είναι δυνατό,με οποιοδήποτε άτομο εμφανίζει συμπτώματα από το αναπνευστικό, όπως βήχα ή φτέρνισμα.
  • Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, απόρριψη του χρησιμοποιημένου χαρτομάντηλου στους κάδους απορριμμάτων και επιμελές πλύσιμο των χεριών.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό και επιμελές πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20’’,πριν τη λήψη τροφής και μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα, και προσεκτικό στέγνωμα χεριών με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης και απόρριψή τους στους κάδους απορριμμάτων.
  • Εναλλακτικά του πλυσίματος χεριών, μπορεί να εφαρμοστεί καλό τρίψιμο των χεριών με αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.
  • Συστηματικός και επαρκής αερισμός όλων των χώρων κυρίως στα διαλείμματα.
  • Σωστή διατροφή, ανάπαυση και άσκηση θωρακίζουν τον οργανισμό μας.

Επισημαίνεται ότι οι παρούσες οδηγίες έχουν συνταχθεί  με βάση τα διαθέσιμα επιδημιολογικά δεδομένα και ενδέχεται να τροποποιηθούν, καθώς εξελίσσεται η επιδημία.

Ερωτήσεις και απαντήσεις για τον νέο κορωνοϊό

Πηγή: https://eody.gov.gr

(Τελευταία ενημέρωση 02-03-20)