•  Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (06-03-20)

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα, 6 Μαρτίου κατά του Σχολικού εκφοβισμού, η ημέρα αυτή αφιερώθηκε σε δράσεις κατά του Σχολικού Εκφοβισμού. Κατά την έναρξη των δράσεων χαιρετισμό απηύθυνε ο Συντονιστής Εκπαίδευσης Μονάχου κ. Χατζησαββίδης Παύλος.

Ημέρα στοματικής υγιεινής

Την Τετάρτη 06-11-2019 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο ημέρα Στοματικής υγιεινής.

• 28η Οκτωβρίου
  • Στις 25-10-2018 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες  της Γ και Δ  Τάξης του Σχολείου μας ο εορτασμός της επετείου του «ΟΧΙ».

• 12-07-2019  Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 12-07-2019 παρουσιάστηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, με πρωτοβουλία της Μετασχολικής Φροντίδας (φύλαξη), δύο θεατρικές παραστάσεις τις οποίες επιμελήθηκε η κ. Κωστράκη. Οι μαθητές της Δ2 παρουσίασαν το έργο του Ευγένιου Τριβιζά «Ποιος έκανε πιπί στη μέση του Μισισιπή» και οι μαθητές της Δ1 το έργο του ίδιου συγγραφέα «ο Αναστάσης και η ουρά της στάσης».

• 29-06-2019  Καλοκαιρινή γιορτή

Το Σάββατο 29-06-2019 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας η καλοκαιρινή γιορτή «Sommerfest»

• 24-05-2019  Ημέρα Υγιεινής Διατροφής

Το Σχολείο με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και με τη στήριξη της Μετασχολικής Φροντίδας, διοργάνωσαν με επιτυχία την Παρασκευή 24 Μαΐου 2019   Hμέρα  Υγιεινής Διατροφής.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και η κάθε ομάδα:

• Απολάμβανε ένα νόστιμο και θρεπτικό γεύμα.

• Ενημερωνόταν από τη διατροφολόγο κ. Μπουλουμπάση.

• Παρακολουθούσε προβολή ταινίας σχετικά με τη διατροφή

• Συμμετείχε με παιχνίδι  στο γυμναστήριο και

• τέλος, χόρευε.

• 14-05-2019 παράσταση «Θησέας»

Οι μαθητές του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την εκπληκτική θεατρική παράσταση «Θησέας» που παρουσίασε το κουκλοθέατρο Κρήτης.

• 02 και 03 – 05 -2019 « Το Χαμόγελο του Παιδιού» στο  Σχολείο μας

Στις 02 και 03 Μαΐου 2019 είχαμε την ευκαιρία, ύστερα από πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, οι μαθητές να ενημερωθούν από την ψυχολόγο κ. Χαρδαλούπα (από Το Χαμόγελο του Παιδιού) για θέματα που σχετίζονται με τον εκφοβισμό, τους κινδύνους του διαδικτύου κλπ. Το απόγευμα στις 2 Μαΐου η κ. Χαρδαλούπα μίλησε  για τα παραπάνω θέματα και στους γονείς.

• Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Στις 22-03-2019 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της ΣΤ τάξης του Σχολείου μας ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου.

• Χριστούγεννα

Στις 21-12-2018  επισκέφτηκε το Σχολείο μας ο Άι Βασίλης, ο οποίος και μοίρασε δώρα σε  μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας έγινε η παρουσίαση της χριστουγεννιάτικης γιορτής από τους μαθητές της Α και Β τάξης του Σχολείου μας.

Μετά την παρουσίαση της χριστουγεννιάτικης γιορτής, ακολούθησε στον χώρο του γυμναστηρίου χριστουγεννιάτικο BAZΑAR, με κατασκευές των ίδιων των μαθητών.

• 17 Νοέμβρη

Οι μαθητές της Ε τάξης παρουσίασαν, στις 16-11-2018,  τον εορτασμό της 17ης Νοεμβρίου.

• 28η Οκτωβρίου

Στις 25-10-2018 πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Δ1 και Δ2 του Σχολείου μας ο εορτασμός της επετείου του «ΟΧΙ».