Η Πυροσβεστική στο σχολείο μας!!! Εργαστήρια Δεξιοτήτων

IMG 2084 IMG 2093

Το Νηπιαγωγείο μας στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου με φορείς του τόπου και τα  εργαστήρια δεξιοτήτων και συγκεκριμένα το πρόγραμμα που υλοποιείται με τίτλο: ΄΄Προστάτεψε το δάσος –είναι πηγή ζωής΄΄  επισκέφθηκαν   εκπρόσωποι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας  με το Πυροσβεστικό  όχημα και ενημέρωσαν  τους μικρούς μαθητές μας και τις εκπαιδευτικούς για το σοβαρό έργο που επιτελούν.  Ήταν μία από τις πιο ενδιαφέρουσες εκπαιδευτικές δράσεις για τους μαθητές μας, οι οποίοι αφού πληροφορήθηκαν για το έργο της  Πυροσβεστικής, τις απαιτητικές συνθήκες εργασίας τους, γνώρισαν τον εξοπλισμό του Πυροσβεστικού οχήματος   και έλυσαν τις απορίες τους ρωτώντας  τους Πυροσβέστες, έγιναν για λίγο οι ίδιοι μικροί πυροσβέστες, φόρεσαν το κράνος  και έριξαν νερό με τους ειδικούς σωλήνες.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λάρισας για την άμεση ανταπόκρισή της και τους πυροσβέστες κ.  Γιώργο Αγγλόπουλο και Θωμά Σάρρο για τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές που έδωσαν στους μαθητές μας!!!

Στο τέλος οι μαθητές χάρισαν  στους πυροσβέστες  με χαρά ένα έργο τους  με θέμα : Το δάσος!!

IMG 2088 IMG 2094 IMG 2086IMG 2114 IMG 2090 Αντιγραφή IMG 1987 ΑντιγραφήIMG 2026 Αντιγραφή IMG 2028 Αντιγραφή IMG 2119