Οι πρώτες μας ομαδικές εργασίες!!

Στο νηπιαγωγείο μας διαβάσαμε το παραμύθι: “Η νεράιδα Ευγενία και τα ευγενικά λογάκια” όπου η νεράιδα Ευγενία είναι πολύ χαρούμενη όταν ακούει από τα παιδικά στοματάκια ευγενικές λέξεις και κατασκευάσαμε έναν πίνακα με λουλούδια – παιδάκια που δροσίζονται με τις φθινοπωρινές δροσοσταλίδες – ευγενικά λογάκια!!

IMG_0965Διαβάσαμε επίσης το βιβλίο του Μαρτίν Αγκάσι: “Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε” , το συζητήσαμε και  καταλάβαμε ότι τα χέρια είναι για να χαιρετάμε, να παίζουμε, να χειροκροτούμε, να μετράμε, να βοηθάμε τους άλλους, να κατασκευάζουμε πράγματα, να μας κρατάνε ασφαλείς.

IMG_0967“Ελάτε να γίνουμε φίλοι”!!!!!!!!! Όλοι οι συμμαθητές μια μεγάλη παρέα όπου θα περάσουμε όμορφα και θα μάθουμε υπέροχα πράγματα!!

IMG_0972Καλή μας σχολική χρονιά!!!