Την Τρίτη 14 Μαΐου 2024, το σχολείο μας συμμετείχε με ένα τμήμα της Γ’ Γυμνασίου (συνοδοί καθηγήτριες: κα Θεοδωροπούλου και κα Βάλλιου) στην εκδήλωση που διοργανώθηκε για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος στην κεντρική πλατεία της Θήβας από το ΦΟΔΣΑ Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με το Δήμο Θηβαίων, την ΕΕΑΑ και το 2ο Γενικό Λύκειο Θήβας.
Οι μαθητές μας μαζί με μαθητές άλλων σχολείων συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις περιβαλλοντικές δράσεις για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος κ.α. με τη συνοδεία του εξαιρετικού συγκροτήματος Voyage Jazz Group που χρησιμοποίησε και έδωσε στους μαθητές αυτοσχέδια μουσικά όργανα από ανακυκλώσιμες συσκευασίες. Έπαιξαν πρωτότυπα παιχνίδια ατομικά ή ομαδικά, δέχτηκαν κεράσματα από τους διοργανωτές και έλαβαν ενημερωτικό υλικό για την ανακύκλωση και την κομποστοποίηση.
Ευχαριστούμε για την πρόσκληση στην εντυπωσιακή εκδήλωση. Υποχρέωση μας να προσπαθήσουμε να μεταδώσουμε τις πολύτιμες πληροφορίες που λάβαμε!