Πρόσκληση στην εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου, Τρίτη 17/11/2020.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γιορτές, Εκδηλώσεις, Εξ αποστάσεως | , στις 16-11-2020

Αγαπητοί μαθητές,

Σας προσκαλούμε αύριο Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020, στην εκδήλωση που θα γίνει για την επέτειο της εξέγερσης των νέων στο Πολυτεχνείο το 1973 στην ψηφιακή αίθουσα της δασκάλας σας.

Η είσοδός και η συμμετοχή σας θα είναι και μία δοκιμή για την έναρξη των μαθημάτων από την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου με αυτό τον τρόπο.

Οι ώρες των εκδηλώσεων θα είναι, σύμφωνα και με το ωράριο μαθημάτων που θα εφαρμοστεί στη συνέχεια, οι εξής:

1η  ώρα 14:10 έως 14:40 οι Α και Β τάξεις

2η ώρα 14:50 έως 15:20 η Γ τάξη

3η ώρα 15:30 έως 16:00 η Δ τάξη

4η ώρα 16:10 έως 16:40 η Ε τάξη

5η ώρα 16:50 έως 17:20 η ΣΤ τάξη

Ο δντής του σχολείου

Έναρξη αναστολής λειτουργίας (ανακοίνωση για αντικείμενα ή βιβλία στο σχολείο)

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 15-11-2020

Οι μαθητές των τάξεων που θα πρέπει να λάβουν νέα τεύχη σχολικών βιβλίων θα ειδοποιηθούν, ώστε με τον παρακάτω περιγραφόμενο τρόπο να τα παραλάβουν οι γονείς τους.

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα στις 16/11 και 17/11.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 14-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 1)

– Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
– Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
– Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 2)

– Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
– Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
– Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
– Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών της εβδομάδας θα γίνει γνωστό προσεχώς.

Αναστολή λειτουργίας και τηλε-εκπαίδευση

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 14-11-2020

Ανακοινώθηκε από την Υπουργό Παιδείας η αναστολή λειτουργίας των δημοτικών σχολείων από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου έως και τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020.

Η πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα λειτουργήσει εξ αποστάσεως με δύο αλληλένδετους τρόπους, με την εκπαιδευτική τηλεόραση και τη σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση:
Εκπαιδευτική τηλεόραση: αμέσως από τη Δευτέρα το πρωί στις 9 π.μ. – πρώτη ημέρα εφαρμογής των μέτρων – θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού. Θα ανακοινωθεί αύριο το πρόγραμμα των μαθημάτων αυτών.
Σύγχρονη τηλε-εκπαίδευση: από τη Δευτέρα, η Διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, θα καταρτίσουν πρόγραμμα σύγχρονης τηλε-εκπαίδευσης και θα κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές. Η τηλε-εκπαίδευση θα ξεκινήσει την Τετάρτη, μετά τη σχολική αργία της 17ης Νοεμβρίου. Η τηλε-εκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική, η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30΄ (μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής), και θα πραγματοποιείται από τις 2 μ.μ. έως τις 5 μ.μ. για τα Δημοτικά, και 2 με 4:20 μ.μ για τα Νηπιαγωγεία, συμπεριλαμβανομένων μικρών διαλειμμάτων.
Παρακαλούμε τους γονείς που δεν ενήργησαν για τη δημιουργία λογαριασμού του παιδιού τους με τους τρόπους που προτείναμε, να επικοινωνήσουν μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας με το σχολείο (e-mail: 4dimorest@sch.gr) για να το διευθετήσουμε.
Το σχολείο μας, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς, ανταποκριθήκαμε άριστα στην προηγούμενη περίοδο της γενικής απαγόρευσης κυκλοφορίας και θεωρούμε βέβαιο ότι έτσι θα συμβεί και τώρα.
Μένουμε σπίτι, μένουμε ασφαλείς και κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τους μαθητές μας.

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 25/5 έως 29/5.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 22-05-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από Δευτέρα 25 Μαΐου έως Παρασκευή 29 Μαΐου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄).

Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 25 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 37)

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β’: Οι πειρατές στο νησί της επικοινωνίας (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ’: Κοίτα πώς γυμνάζομαι παίζοντας (Εκπαιδευτικός: Νάντια Καψουροπούλου)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’ – Ε΄: Συμμιγείς αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
– ΓΛΩΣΣΑ Ε’ – ΣΤ’: Ενεργητική και παθητική σύνταξη (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

Τρίτη 26 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 38)

– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β’: Βήματα και σχήματα με τη φαντασία (Εκπαιδευτικός: Νάντια Καψουροπούλου)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ΄: Ελισαβετιανό θέατρο (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ε’ – ΣΤ’: Η οικογένεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤ’: Μέρες και μήνες – ώρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Τετάρτη 27 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 39)

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– ΙΣΤΟΡΙΑ Δ’: Η ναυμαχία της Σαλαμίνας (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ε’ – ΣΤ’: Γυμνάζομαι με μια καρέκλα (Εκπαιδευτικός: Χρύσα Νάκη)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Ε’ – ΣΤ’: Συνήχηση (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Πέμπτη 28 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 40)

– ΓΛΩΣΣΑ Γ’: Ουσιαστικά – προσωπικές και κτητικές αντωνυμίες (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – ΣΤ’: Ξενάγηση στο Λονδίνο (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Παπαλεξίου)
– ΓΛΩΣΣΑ Ε’ – ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
– ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΤ’: Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση)

Παρασκευή 29 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 41)

– ΓΛΩΣΣΑ Α’: Γραπτός λόγος – Ασκήσεις ορθογραφίας (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη)
– ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ Γ’: Η παραβολή του Ασώτου (Εκπαιδευτικός: Φιλιώ Τσικνάκου)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’- ΣΤ’: Τα γεωμετρικά σχήματα και οι ιδιότητές τους (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
– ΓΑΛΛΙΚΑ Ε’ – ΣΤ΄: Η τάξη μου (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου)

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην υβριδική πλατφόρμα ERTHybrid, στην ιστοσελίδα Μαθαίνουμε το σπίτι, καθώς και στο official κανάλι της ΕΡΤ στο YouTube.

Το πρόγραμμα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης 25-29 Μαΐου

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 22-05-2020

Το πρόγραμμα από τη Δευτέρα 25 Μαΐου 2020 με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι το παρακάτω. Οι εκπαιδευτικοί θα αναρτήσουν στις κυψέλες τους τον σύνδεσμο της ψηφιακής τους αίθουσας και το πρόγραμμα.

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 18/5 έως 22/5.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 17-05-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από Δευτέρα 18 Μαΐου έως Παρασκευή 22 Μαΐου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄).

Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 18 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 32)

– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ΄: Παίζω στο σπίτι με τον ρυθμό & το σώμα μου (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Νικολαΐδου)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Δ’: Θέατρο – Αποστολές (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)
– ΓΛΩΣΣΑ Γ’ – ΣΤ’: Τα μέρη του λόγου (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσουκέρα)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ’: Έρημοι (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου)

Τρίτη 19 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 33)

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α’-Β’: Υπέρβαση δεκάδας (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Β’ – Δ’: Ρυθμός: Όγδοα-Δέκατα έκτα (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – ΣΤ’: Θέατρο σκιών-Μέρος πρώτο (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Δ’ – Ε’: Νησιωτικά Συμπλέγματα (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)

Τετάρτη 20 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 34)

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β’: Οι πειρατές στο νησί με τους καθρέφτες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – ΣΤ’: Θέατρο σκιών-Μέρος δεύτερο (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’ – ΣΤ: Ισοδυναμία & σύγκριση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Κέκκα – Διαμαντούλη)
– ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Ε’: Α-Β & λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Πέμπτη 21 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 35)

– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’ – Β’: Σωματικά σχήματα – Eπίπεδα – Παιχνίδια ισορροπίας (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’- Δ’: Commedia dell’arte (Ιστορία θεάτρου) (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε’- ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός:Στάθης Διακουμάκος)
– ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤ’: Ερωτήσεις – Προσ. αντ/μίες – Ρήματα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Παρασκευή 22 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 36)

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Β’: Κέρματα του ευρώ – υπολογίζω τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’- Δ’: Συντονισμός – συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε’ – ΣΤ΄: Το ηλιακό μας σύστημα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην υβριδική πλατφόρμα ERTHybrid, στην ιστοσελίδα Μαθαίνουμε το σπίτι, καθώς και στο official κανάλι της ΕΡΤ στο YouTube.

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων