Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 19/4 έως 23/4.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 17-04-2021

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 19 Απριλίου έως την Παρασκευή 23 Απριλίου 2021 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 19 Απριλίου 2021

10:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα – «Μαθηματικά – Γεωμετρικά σχήματα/Στερεά και επίπεδα» (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου, Κώστας Μανίκας) 15’25
10:16 Γλώσσα Α΄-Β: Χρήση διαλυτικών – Δίφθογγοι (Εκπαιδευτικός Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 19’27
10:35 Θεατρική Αγωγή Α’- Γ’: Κατασκευή Κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 25’40
11:01 Μαθηματικά Ε’ Διάταξη δεκαδικών αριθμών, Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 16’31
11:18 Αγγλικά Δ’-ΣΤ’:The monkey and the crocodile – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ζάφη Μάνδαλη) – 19’02
11:38 Ιστορία ΣΤ’: Ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο – Ο Παπαφλέσσας (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 22’47

Τρίτη 20 Απριλίου 2021

Δεν ανακοινώθηκε ακόμη το πρόγραμμα. Η ανάρτηση θα ενημερωθεί μόλις το γνωστοποιήσει η ΕΡΤ2.

Τετάρτη 21 Απριλίου 2021

10:00 Νηπιαγωγείο: Νηπιαγωγείο έτσι… κι αλλιώς «7 παιδιά στον κόσμο μας περιμένουν (α)» (Εκπαιδευτικοί: Ρίτα Γιακουμή, Κώστας Μανίκας) – 28’59
10:29 Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) 28’16
10:57 Γλώσσα Γ’: Δομή προτάσεων (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα) – 21’30
11:19 Γλώσσα Δ’: Επαναληπτικό στην ενότητα: «Η παράσταση αρχίζει» (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) – 27’35
11:48 ΚΠΑ ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) – 14’47

Πέμπτη 22 Απριλίου 2021

10:00 Νηπιαγωγείο: Νηπιαγωγείο έτσι… κι αλλιώς…: «7 παιδιά στον κόσμο μας περιμένουν (β)» (Εκπαιδευτικοί: Ρίτα Γιακουμή, Κώστας Μανίκας) 16’26
10:17 Μουσική Α’-Γ’: Ταξίδι στην Πασχαλινοχώρα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Σταυροπούλου) – 13’53
10:31 Μαθηματικά Β’: Κέρματα του ευρώ – υπολογίζω τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’07
10:53 Μουσική Δ’-ΣΤ: Πασχαλινοί ύμνοι και παραδόσεις (Εκπαιδευτικός: Σοφία Σταυροπούλου) – 16’24
11:10 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Παραγωγή γραπτού λόγου (Εκπαιδευτικός: Ματίνα Ντούσκου) 26’44
11:37 Φυσική Ε’-ΣΤ’: Μηχανική (τριβή) (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) 24’10

Παρασκευή 23 Απριλίου 2021

10:00 Νηπιαγωγείο: Νηπιαγωγείο έτσι… κι αλλιώς: «7 παιδιά στον κόσμο μας περιμένουν (γ)» (Εκπαιδευτικοί: Ρίτα Γιακουμή, Κώστας Μανίκας) – 22’37
10:23 Εικαστικά Α’-ΣΤ’: Στολισμός λαμπάδας (Εκπαιδευτικός: Σεμέλη Προκοπίου – 16’23)
10:40 Μαθηματικά Α’: Προσθέσεις με ταυτόχρονη χρήση νοηματικής (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Τσαφάς) – 21’03
11:01 Θεατρική Αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί με τους καθρέφτες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη, Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 20’18
11:22 Ευέλικτη Ζώνη Α’-Γ’: Παίζουμε Κινηματογράφο (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) – 19’01
11:41 Μουσική Ε’-ΣΤ’: Μουσική κι άλλες τέχνες (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 22’12

Αφήστε μια απάντηση

Top
 
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Αντίθεση
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων