Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 12 Απριλίου έως την Παρασκευή 16 Απριλίου 2021 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.
Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.
Δευτέρα 12 Απριλίου 2021
10:00 Νηπιαγωγείο: «Φυσικές Επιστήμες και εικαστικά (β)» – (Eκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού – Κώστας Μανίκας) – 14’58
10:15 Γλώσσα Α’-Β’: Δημιουργία προτάσεων (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου) – 17’55
10:33 Ιστορία Γ’: Οι Θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12
10:50 Θεατρική Αγωγή Γ’-Δ’: Θέατρο Σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 27’53
11:18 Γλώσσα Δ’-ΣΤ’: Παραγωγή γραπτού λόγου – Επιχειρηματολογία (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου) – 22’28
11:41 Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) – 20’38
Τρίτη 13 Απριλίου 2021
10:00 Νηπιαγωγείο: Μια Ναουσαία στο φεγγάρι (Eκπαιδευτικοί: Μαρία Σαλλιάρη, Αγγελίνα Σταυροπούλου, Άννα Διαμαντάκου, Κατερίνα Παπαμιχελάκη) – 08:43
10:09 Μαθηματικά Β’: Κάθετες πράξεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’44
10:32 Γλώσσα Γ’: Το χαρούμενο λιβάδι (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 24’30
10:57 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’21
11:21 Αγγλικά Δ’-ΣΤ’: Let’s tell a story: Simple Past, Past Continuous (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Πριμάλης) – 19’17
11:41 Φυσική Αγωγή Ε’-ΣΤ’: Μυϊκή ενδυνάμωση – “Ξεπέρασε τον εαυτό σου” (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη) – 21’10
Τετάρτη 14 Απριλίου 2021
10:00 Νηπιαγωγείο: Φένια, η αγαπημένη των ήχων (Eκπαιδευτικοί: Γιώτα Αλεξάνδρου – Κώστας Μανίκας)- 18’59
10:19 Μαθηματικά Α’: Μονάδες-Δεκάδες (Εκπαιδευτικός: Πένυ Σακέτου) – 22’52
10:42 Γλώσσα Β’: Αλληλογραφώ – Μέρος β’ (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 21’38
11:04 Ιστορία Δ’: Μέγας Αλέξανδρος (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Δάβος – 30’59
11:35 Φυσική ΣΤ’: Μαγνητισμός – Ηλεκτρομαγνητισμός (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) – 25’40
Πέμπτη 15 Απριλίου 2021
10:00 Νηπιαγωγείο: “Φον, ο Φοβερός” (Eκπαιδευτικοί: Γιώτα Αλεξάνδρου – Κώστας Μανίκας)- 23’51
10:24 Γλώσσα Α’: Γραπτός λόγος – Ασκήσεις ορθογραφίας (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’07
10:53 Αγγλικά Β’-Γ’: Πάμε για ψώνια (Let’s go shopping) (Εκπαιδευτικός: Θεόδωρος Ζαρκαδάκης) – 19’10
11:12 Μαθηματικά Ε’: Πράξεις κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Σακέτου) – 25’59
11:38 Ιστορία ΣΤ’: Ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο – Ο Παπαφλέσσα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 22’46
Παρασκευή 16 Απριλίου 2021
10:00 Νηπιαγωγείο: «Φυσικές Επιστήμες – Πειράματα – Σβούρα χρωμάτων» (Eκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού – Κώστας Μανίκας)- 14’44
10:15 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί μέχρι το 50, Δεκάδες & Μονάδες, Πρόσθεση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη) – 19’58
10:35 Γλώσσα Β’-Γ’: Τοπικά επιρρήματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) – 36’13
11:12 Αγγλικά Δ’-ΣΤ: Ξενάγηση στο Λονδίνο (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Παπαλεξίου) – 22’29
11:35 ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: ΤΠΕ Αγορές στη Ρομποτοπία: Μαθαίνουμε τη γλώσσα των υπολογιστών παίζοντας (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 25’34