Εκτίμηση της μέχρι τώρα κατάστασης στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 29-03-2020

Ο Σύλλογος Διδασκόντων με τηλεδιάσκεψη, σήμερα Κυριακή ώρα 19.00, εξέτασε την ως τώρα πορεία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Η κατάσταση που βιώνουμε οι μαθητές μας, οι οικογένειές τους κι εμείς οι εκπαιδευτικοί είναι δύσκολη, πρωτόγνωρη και μας «αναγκάζει» να κάνουμε άλματα στη διαδικτυακή εξ αποστάσεως εκπαίδευση, προκειμένου να διατηρήσουμε την επαφή μας με την εκπαιδευτική διαδικασία και να ανοίξουμε σε συνθήκες περιορισμού παράθυρα δραστηριοτήτων που θα μας διατηρήσουν εντός των ενδιαφερόντων μας.

Το πρώτο διάστημα της απαγόρευσης της λειτουργίας των σχολείων μέσω του blog του σχολείου προτείναμε, σχεδόν καθημερινά, συνδέσμους με δραστηριότητες για «δημιουργική και ευχάριστη παραμονή στο σπίτι».

Από τη στιγμή της έναρξης του εγχειρήματος της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, γνωρίζοντας τις δυσκολίες και τα μειονεκτήματα της διαδικασίας (π.χ. ζητήματα καθολικότητας, επάρκειας τεχνολογικού εξοπλισμού, κ.λ.π.), οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επιλέξαμε την ψηφιακή πλατφόρμα εργασίας μας και ξεκινήσαμε την οργάνωση των κυψελών (τάξεων) με πρόσκληση στους μαθητές αλλά και την ανάρτηση εργασιών.

Ο ρυθμός και η ταχύτητα διεκπεραίωσης όλων αυτών, ενώ απαιτούσε και απαιτεί, πολύ μεγάλο αριθμό ωρών απασχόλησης μέχρι και τις πρώτες πρωινές του εικοσιτετραώρου, δεν ήταν ούτε είναι ικανοποιητικός, εξαιτίας της υπερφόρτωσης των μέσων που δεν ήταν έτοιμα προφανώς για τέτοιο όγκο δουλειάς.

Συνεχίζουμε στην ψηφιακή πλατφόρμα που επιλέξαμε, αναμένοντας την αναβάθμιση της υποδομής, αλλά και τους λίγους μαθητές που δεν έκαναν ακόμη την είσοδο που απαιτείται για να μπορέσουν να εναχθούν στην ανάλογη κυψέλη (τάξη).

Συγχρόνως καλούμε τους μαθητές να παρακολουθήσουν τα μαθήματα που θα γίνονται μέσω της τηλεόρασης (ΕΡΤ2) από αύριο Δευτέρα 30 Μαρτίου στις 10.00΄( το πρόγραμμα εδώ πρόγραμμα μαθημάτων δημοτικού ).

Πάντα κάθε αρχή έχει τις δυσκολίες και επιδέχεται διορθώσεων, πολλώ δε μάλλον μία αρχή που γίνεται τόσο αιφνιδιαστικά και γρήγορα όπως αυτή που μας υπαγόρευσαν οι συνθήκες σήμερα.

Με καλή διάθεση, υπομονή, επιμονή και όραμα θα καταφέρουμε να δώσουμε στους μαθητές μας οι εκπαιδευτικοί, στα παιδιά σας οι γονείς το καλύτερο δυνατό και να δημιουργήσουμε μια νέα πραγματικότητα που θα μας είναι χρήσιμη, πιθανά, και μετά την επιστροφή μας στο σχολείο που ευχόμαστε να γίνει σύντομα.

Για να προχωρήσει η σημερινή διαδικασία, παρακαλούμε τους μαθητές που έχουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο να κάνουν είσοδο στην ψηφιακή πλατφόρμα e-me ( https://auth.e-me.edu.gr/?eme=https://e-me.edu.gr/&cause=no-token&eat=e2239092e33dd0aa979ada0b4b844610 ).