Προληπτική οδοντιατρική στην Α και Β τάξη

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Δράσεις | , στις 04-03-2020

Η 4η Υ.ΠΕ.  υλοποιεί πρόγραμμα Αγωγής Στοματικής Υγείας και Προληπτικής Οδοντιατρικής. Σκοπός του προγράμματος είναι η πρόληψη και προαγωγή της Στοματικής υγείας των μαθητών/τριών μέσα από την βιωματική/ενεργητική μάθηση.

Στα πλαίσια αυτά ο Οδοντίατρος (κ. Σαββίδης Λ.) και  η Επισκέπτρια Υγείας (κ. Ζαχαρή Ε.) του Κέντρου Υγείας Ορεστιάδας θα επισκεφτούν το 4o Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας την Τρίτη 10 Μαρτίου 2020.

Οι μαθητές  της Α και Β τάξης θα ενημερωθούν και θα εκπαιδευτούν με βιωματικό τρόπο για τα εξής θέματα:

-Ποιοι είναι οι παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη τερηδόνας και ουλίτιδας.

-Η αξία της καθημερινής Στοματικής Υγιεινής και της φροντίδας του στόματός τους.

-Γνωριμία με τα δόντια και τη στοματική κοιλότητα.

-Επίδειξη του σωστού τρόπου βουρτσίσματος και των άλλων μέσων στοματικής υγιεινής, εκπαίδευσή τους στη σωστή τεχνική χρήσης τους και καθιέρωση καλών συνηθειών Στοματικής Υγιεινής από μικρή ηλικία.

Την ημέρα της Οδοντιατρικής επίσκεψης είναι απαραίτητο να προσκομίσει το παιδί την οδοντόβουρτσα και την οδοντόκρεμα του (όχι το βιβλιάριο υγείας), καθώς και την δήλωση συναίνεσης του γονέα όπως στο παρακάτω έντυπο

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΓΟΝΕΩΝ