Διαγωνισμοί Μαθηματικών και Φυσικής 2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Διαγωνισμοί | , στις 12-03-2019

13ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»
Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019 συμμετείχαμε οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης στον 13ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Αύριο θα λάβουν οι συμμετέχοντες τις Βεβαιώσεις Συμμετοχής.

Παρακάτω, όποιος επιθυμεί, μπορεί να δει λυμένα τα θέματα του διαγωνισμού.

Λύσεις Ε τάξης 1-3-19

Λύσεις ΣΤ τάξης 1-3-19

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 θα λάβουμε, όσοι το επιθυμούν, μέρος στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών.  Ο διαγωνισμός, που διοργανώνει φέτος η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.) αφορά τους μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων όλων των Δημοτικών της χώρας.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί για το τρέχον σχολικό έτος για τους μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης σε δύο φάσεις:
Α΄ φάση : Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 (10:00-11:30) στα δημοτικά σχολεία –που θα δηλώσουν συμμετοχή– σε όλη την χώρα
Β΄ φάση : (μόνο για τους 2 πρώτους μαθητές κάθε τμήματος –μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους από τους εκπαιδευτικούς τους– από κάθε σχολείο) το Σάββατο 11 Μαΐου 2019 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

Για τη συμμετοχή θα χρειαστεί η συναίνεση των γονέων που θα εκφραστεί με σχετική δήλωση που θα υπογράψουν.

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο 8/3/2019

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Δράσεις, Επισκέψεις | , στις 12-03-2019

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019 αφιερώσαμε κάποιες διδακτικές ώρες, πριν ή μετά το εκπαιδευτικό πλανητάριο που φιλοξενούσαμε την ίδια ημέρα, σε δράσεις για την Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Καλέσαμε τον εκπαιδευτικό του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Ορεστιάδας κ. Μαγειρούδη Χρήστο, ψυχολόγο στην ειδικότητα, να μας μιλήσει για το θέμα. Η πολύ καλή εισήγησή του, που παρακολουθήσαμε οι μαθητές των Γ,Δ,Ε και ΣΤ τάξεων μας έδωσε, εκτός από πληροφορίες, την αφορμή για συζήτηση, κατανόηση του φαινομένου και στη συνέχεια εικαστική έκφραση.

Σε όλες τις τάξεις προβλήθηκαν βιντεάκια και στη συνέχεια δημιουργήθηκαν ζωγραφιές, αφίσες, πανό. Το σημαντικότερο, όμως, ήταν η συνειδητοποίηση ότι πολλές φορές άθελα ή απερίσκεπτα μπορεί να πληγώνουμε κάποιον συμμαθητή μας, κάτι που ούτε δικαίωμα έχουμε ούτε δείχνει πολιτισμό και ωριμότητα. Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί στις συναναστροφές μας ώστε να μην προσβάλλουμε κανέναν, αλλά και να μην επιτρέπουμε σε κανέναν να μας προσβάλλει. Η οικογένειά μας και το σχολείο είναι ο χώρος όπου θα μιλήσουμε, θα εκθέσουμε οποιοδήποτε συμβάν ή πρόβλημα και θα ζητήσουμε στήριξη.

Το εκπαιδευτικό πλανητάριο στο σχολείο μας 8/3/2019

Το εκπαιδευτικό πλανητάριο STARLAB επισκέφθηκε το σχολείο μας και είχαμε οι μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου μία γνωριμία με τον κόσμο των άστρων και των πλανητών μέσα από μια διαδικασία που συνδυάζει την επιστήμη, τη μυθολογία και τη χαρά του θεάματος.

Τα θέματα που προβλήθηκαν ήταν:
Α) Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ (σε σχέση με την ονοματολογία των αστερισμών – για τα νήπια και τους μαθητές Α,Β,Γ τάξης Δημοτικού) και
Β) Το ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ – μια προσομοίωση του νυχτερινού ουρανού (τους μαθητές Δ,Ε,ΣΤ τάξης Δημοτικού).

Είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε ερωτήσεις και να μάθουμε λεπτομέρειες από την αστρονομία χάρη στον πολύ καταρτισμένο επιστήμονα που έκανε τις παρουσιάσεις.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα κι εντυπωσιακή εμπειρία!