Ιαν 17 2020

Βασιλόπιτα 2020

Καλή Χρονιά με Υγεία, Αγάπη και πολλά χαμόγελα!

Τι χαρά να μεγαλώνουν τα μηθητάκια μας και να θυμούνται το νηπιαγωγείο τους. Η  Σοφία, μαθήτρια του Δημοτικού πια,  μας έφτιαξε   μια πεντανόστιμη βασιλόπιτα. Δεν αφήσαμε ψίχουλο. Ευχαριστούμε πολύ Σοφία!

Το φλουρί έτυχε στην κυρία Κάλη.

Ιαν 14 2020

Αχ το μουσείο, αχ το μουσείο, φεγγοβολάει σαν άστρο χρυσό!

Πρώτη εκπαιδευτική επίσκεψη του 2020 σήμερα στο Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή και είμαστε το πρώτο σχολείο που πραγματοποιεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο  νέο μουσείο.

Ευχόμαστε καλή αρχή στα σχολικά προγράμματα και ελπίζουμε οτι κάναμε καλό ποδαρικό!

Με την βοήθεια των εμψυχωτών του μουσείου παρατηρήσαμε έργα των Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Jan Miro, Edgar Degas, Παναγιώτη Τέτση, Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίγκα, και δημιουργήσαμε τον δικό μας πίνακα.

Περάσαμε πολύ όμορφα, τόσο όμορφα που

😀  😀

Θέλουμε, θέλουμε, θέλουμε μουσείο
θέλουμε να βλέπουμε τους θησαυρούς
που δεν τους χωράει ανθρώπου νους

και

απ` το μουσείο δε θέλαμε να βγούμε!

λα λα λα

Δεκ 21 2019

Η μάγισσα Φρικαντέλα

ή πως συνεργαζόμαστε για να διηγηθούμε όλοι μαζί μια ιστορία

Η Μάγισσα Φρικαντέλα, ένα παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά που αγαπούν κάθε χρόνο τα παιδιά, ήταν η επιλογή μας  για την Χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Η σημασία της συνεργασίας και η χαρά της συμμετοχής για την δημιουργία ενός ομαδικού αποτελέσματος που θα μας κάνει να νιώσουμε μικροί και μεγάλοι γιορτινά, ήταν ο βασικός μας στόχος.

Σας ευχαριστούμε που ήρθατε!

Καλές Γιορτές, με Υγεία και Αγάπη!

Στιγμές από τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Νοέ 22 2019

οι Τέσσερις εποχές του Βιβάλντι στον καιρό της ανακύκλωσης

Όμορφη και διαφορετική η μέρα μας σήμερα, αφού βρεθήκαμε στο ΚΠΣΙΝ για να παρακολουθήσουμε την παράσταση «τέσσερις εποχές»  στην  Εθνική Λυρική Σκηνή.

Σε μια κυκλική σκηνή  γεμάτη σκουπίδια οι εποχές διαδέχονταν η μιά την άλλη, ανταγωνίζονταν  βάζοντας μπροστά τον εγωισμό τους. Μουσική και μουσικοί στη μέση  έδιναν το ρυθμό της κίνησης  και προειδοποιούσαν για τις καταστροφές.

Τυφώνες, βροχές, ξηρασίες μυρωδιές, πάγοι που λιώνουν, ζώα που χάνονται.

Θα σωθεί  στο τέλος ο πλανήτης;

;

Νοέ 11 2019

Το Νηπιαγωγείο «τρέχει» Ανακύκλωση στον 37ο Μαραθώνιο.

Ο χθεσινός βροχερός καιρός μας κράτησε στο σπίτι, αλλά είχαμε άξιους αντιπροσώπους.

Οκτ 10 2019

Στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης

Στο αγαπημένο μας Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης η πρώτη  εκπαιδευτική επίσκεψη της χρονιάς  🙂

Παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα  «Μόνος ή μοναδικός; Διαφορετικότητα και ρατσισμός».

Με ερεθίσματα τα έργα ζωγραφικής και τις κατασκευές που έχουν κάνει συνομήλικοί τους, τα παιδιά οδηγήθηκαν να εκφράσουν τις πρότερες γνώσεις και εμπειρίες τους και να προσεγγίσουν δημιουργικά τις έννοιες της διαφορετικότητας και του ρατσισμού.

Η διαδρομή μας από το σχολείο μέχρι το Μουσείο ήταν η πρωτη μας άσκηση να μάθουμε να περπατάμε όλοι μαζί σε γραμμή.

Ευτυχώς είχαμε βοηθούς μας τους γονείς!  🙂

Σεπ 07 2019

Καλή αρχή!

Συντάκτης: κάτω από Γονείς

Όμορφη και δημιουργική σχολική Χρονιά!

Tην Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 στις 9:30 π.μ.
θα γίνει η τελετή  Αγιασμού, για την έναρξη της νέας  χρονιάς.
Μετά τον αγιασμό θα γίνει μια σύντομη ενημέρωση  για τη λειτουργία του σχολείου.

Ιούν 14 2019

Μπες μέσα σ΄ενα τραγουδάκι

Μ’ ένα ταξιδάκι που ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2018 μοιάζει η σχολική χρονιά που πέρασε.

Στη διαδρομή ανακαλύψαμε πολλούς θησαυρούς.

Ο  πιο πολύτιμος από αυτούς, η αγκαλιά που μας ενώνει.

Καλό Καλοκαίρι! Καλή αντάμωση!

Ακούστε το ταξιδάκι μας

Ιούν 04 2019

Ο κήπος άνθισε!

το μπουκέτο μας

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019 και ώρα 18:30 ελάτε να χαρούμε μαζί για όσα μάθαμε τη σχολική χρονιά που  πέρασε και για τις όμορφες στιγμές που μοιραστήκαμε.

Ο κήπος της αγάπης σας περιμένει με τα λουλούδια και τα τραγούδια του.
Αδριανού 104, στην Πλάκα, κάτω από την Ακρόπολη.

Σας περιμένουμε με χαρά!

Τα παιδιά και οι νηπιαγωγοί

Μαΐ 12 2019

Για την γιορτή της μητέρας.

Η μαμά μου,

η καλύτερη του κόσμου

μου χαμογελά

κι είναι τότε σαν ο κόσμος,

να ‘ναι ολόκληρος δικός μου.

Γιάννης Νεγρεπόντης

Απρ 14 2019

Οι Λουλουδένιες

Τα παιδιά το πρωί μιλούσαν για την χθεσινή καταιγίδα, το χαλάζι και τους κεραυνούς.

Ευτυχώς σήμερα μας έκανε ωραίο καιρό κι έτσι ξεκινήσαμε για το Μουσείο Μπενάκη- Ισλαμικής Τέχνης.

Στο δρόμο μας είδαμε τη βιβλιοθήκη του Αδριανού, περπατήσαμε δίπλα από την Αρχαία Αγορά και το ναό του Ηφαίστου ( που επισκεφθήκαμε πριν λίγες μέρες) και φτάσαμε στο νεοκλασικό κτήριο που στεγάζει το Μουσείο.

Το παραμύθι μας ξεκίνησε από ένα σπίτι της μακρινή Ανατολής με το σιντριβάνι του, τα καφασωτά και πολύχρωμα γύψινα παράθυρά του. Το σπίτι του Αχμέτ που μια μέρα κίνησε να βρει την Λουλουδένια του.

Οι περιπέτειες του ήρωά μας ζωντάνεψαν μέσα από τα αντικείμενα του Μουσείου κι εμείς παίζοντας γνωρίσαμε τους θησαυρούς της Ανατολής και βρήκαμε τη Λουλουδένια μας.

Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπους του Μουσείου και ιδιάιτερα την κυρία Φωτεινή Γραμματικού για την τόσο ωραία ξενάγηση. Γυρίσαμε στο σχολείο ενθουσιασμένοι! 🙂

Απρ 04 2019

Μια μέρα στο «Ηφαιστείο»

Μια μέρα στο Ναό του Ηφαίστου και της Αθηνάς Εργάνης γίναμε αρχαιολόγοι και συντηρητές αρχαιοτήτων, φωτογραφίσαμε, σχεδιάσαμε, παίξαμε και διηγηθήκαμε αρχαίους μύθους.

Ευχαριστούμε πολύ το Τμήμα Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης της διεύθυνσης αρχαιοτήτων και πολιτιστικής κληρονομιάς- Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Αθηνών και ιδιαίτερα την κυρία Κλειώ Στρατηγάκη για το εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μας προσέφεραν.