Δράσεις Erasmus+ στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού, 23-29 Σεπτεμβρίου  2021

Το προηγούμενο διάστημα γιορτάσαμε την 8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021, εναρμονισμένη με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Ευρωπαϊκή  Εβδομάδα Αθλητισμού, αλλά και με το Eυρωπαϊκό Project Erasmus+ που υλοποιεί το Σχολείο μας με τίτλο “Change your Lifestyle!” Κεντρικός στόχος των δράσεων που υλοποιήθηκαν ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου και η ενημέρωσή τους για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης, σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με απώτερο στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Με σύνθημα «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά», το Σχολείο μας για αρκετές ημέρες αποτέλεσε έναν χώρο άθλησης/άσκησης, παιχνιδιού και ενημέρωσης σε θέματα που σχετίζονται με τη φυσική δραστηριότητα και έναν εν γένει υγιεινό τρόπο ζωής.

Οι μαθητές των μικρότερων τάξεων συμμετείχαν σε μουσικοκινητικά παιχνίδια και δραστηριότητες που προάγουν τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία. Οι μαθητές/ήτριες των μεγαλύτερων τάξεων είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την Τοξοβολία και την Πετοσφαίριση (Vollleyball), να βιώσουν την εμπειρία συμμετοχής σε ένα παραολυμπιακό άθλημα (Γκόλμπολ) και να συζητήσουν με τους αθλητές του  αθλητικού σωματείου τυφλών “Κεραυνός”.

Παράλληλα, μαθητές και γονείς παρακολούθησαν δια ζώσης και διαδικτυακές  διαλέξεις από καταξιωμένους επιστήμονες, αναφορικά  με τη συμβολή της διατροφής και της συστηματικής άσκησης στην υγεία, τη φυσιολογική ανάπτυξη και την αθλητική εξέλιξη των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά τους προπονητές και αθλητές που συνέβαλαν στην υλοποίηση των δράσεων κι έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας να γνωρίσουν τα οφέλη της άσκησης και την αξία της συμμετοχής, να βιώσουν νέες εμπειρίες και να πάρουν μαθήματα  ζωής, καλλιεργώντας ταυτόχρονα την ενσυναίσθηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Το σχέδιο “Change your Lifestyle!” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διονύσου ως δικαιούχου και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.