Project «Change your lifestyle»: Συνάντηση εταίρων στη Ρουμανία

3ple logo

Στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος Erasmus+ “Change your lifestyle”, η πρώτη κινητικότητα πραγματοποιήθηκε στη Suceava της Ρουμανίας, από 16 έως 18 Οκτωβρίου 2019, με τη συμμετοχή δύο εκπαιδευτικών από κάθε συμμετέχουσα χώρα (Ρουμανία, Ισπανία, Σλοβενία, Τουρκία και Ελλάδα). Στην πρώτη αυτή συνάντηση εταίρων, κατόπιν απόφασης του Συλλόγου Διδασκόντων, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Διονύσου  εκπροσώπησαν η υποδιευθύντρια κα. Λαζαρίδου Κατερίνα και η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης Δρ. Παρδάλη Μαρία.

Ο εκπαιδευτικός σκοπός της πρώτης κινητικότητας ήταν ο εμπλουτισμός των γνώσεων των συμμετεχόντων πάνω σε θέματα υγιεινής διατροφής και δεξιοτήτων φυσικής άσκησης. Οι εκπαιδευτικοί εστίασαν στην αναγκαιότητα και στον τρόπο πραγματοποίησης μιας υγιεινής διαβίωσης μέσα από σχετικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, εξερεύνησαν τα συστατικά των τροφών και δημιούργησαν τα δικά τους υγιεινά γεύματα, σύμφωνα με το δικό τους τρόπο ζωής και τις επιθυμίες τους, μέσα σ’ ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον και ομαδικές δραστηριότητες. Επιπλέον, εξάσκησαν τα αγγλικά τους και βελτίωσαν τις τεχνικές επικοινωνίας.

Στην επίσημη έναρξη του προγράμματος στο σχολείο της Suceava (Τετάρτη 16.10.2019), μετά την ένθερμη υποδοχή μαθητών κι εκπαιδευτικών, εκπρόσωποι από τον τοπικό δήμο, το τοπικό τμήμα Δημόσιας Υγείας, τους εκπαιδευτικούς φορείς συμβουλευτικής των σχολείων και το πανεπιστήμιο Stefan cel Mare της Suceava, χαιρέτησαν την έναρξη του προγράμματος και παρουσίασαν τη δική τους εμπειρία και τις επιστημονικές τους γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Οι συμμετέχοντες από τα εμπλεκόμενα σχολεία παρουσίασαν με τη σειρά τους το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας τους, θέματα αγωγής υγείας και φυσικής αγωγής, καθώς και μία σύντομη παρουσίαση του τόπου τους.

Η ελληνική ομάδα, με την κα. Λαζαρίδου και την κα. Παρδάλη, έδωσε μία πλήρη εικόνα του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και του τρόπου πραγματοποίησης προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και Φυσικής Αγωγής στην Ελλάδα. Επίσης, μέσα από ένα βίντεο που είχαν επιμεληθεί, παρουσίασαν τόσο τα τοπικά αξιοθέατα του δήμου Διονύσου και της Ελλάδας, όσο και τους χώρους και τις εκπαιδευτικές δράσεις του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διονύσου.

Την ίδια ημέρα δόθηκε η ευκαιρία στου συμμετέχοντες να παρακολουθήσουν δύο δειγματικές διδασκαλίες με σχετικό περιεχόμενο, καθώς και αθλητικές δραστηριότητες. Στο τέλος της ημέρας ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση πάνω στα θέματα της ημέρας και έγινε ανατροφοδότηση.

Την Πέμπτη 17 Οκτωβρίου, μετά από τις ομαδικές δραστηριότητες εξοικείωσης “breaking ice” και την ανακεφαλαίωση των θεμάτων της προηγούμενης μέρας, παρουσιάστηκε το πρόγραμμα «Βήματα για την αλλαγή του τρόπου ζωής μας», καθώς και της σημασίας που έχει αυτή η αλλαγή. Ακολούθησε παρακολούθηση αθλητικών δραστηριοτήτων κι αμέσως μετά, πραγματοποιήθηκε ένα εργαστήριο με εργασία σε ομάδες, με θέμα «Τρόπος προετοιμασίας υγιεινών γευμάτων». Στη συνέχεια έγινε παρακολούθηση δειγματικής διδασκαλίας με θέμα «Ο υγιεινός τρόπος ζωής μου» και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.

Κατόπιν, στο Πανεπιστήμιο της πόλης και στο Τμήμα Φυσικής Αγωγής, πραγματοποιήθηκε εργαστήριο με τίτλο «Η σημασία της φυσικής άσκησης στη ζωή μας». Με την ευκαιρία έγινε παρακολούθηση και του τρόπου άσκησης μαθητών στο κολυμβητήριο του Πανεπιστημίου.

Την τρίτη ημέρα, Παρασκευή 18 Οκτωβρίου, η έναρξη πραγματοποιήθηκε και πάλι με δραστηριότητες εμπλοκής κι εξοικείωσης στις ομάδες και ακολούθησε ανακεφαλαίωση των θεμάτων που πραγματοποιήθηκαν την προηγούμενη μέρα. Ακολούθησε εργαστήριο με τίτλο «Υγιεινές, χαρούμενες συνήθειες» και «Υγιεινές συνήθειες στην Ευρώπη». Δόθηκε και πάλι η ευκαιρία παρακολούθησης αθλητικών δραστηριοτήτων στο σχολείο, ενώ έγινε λεπτομερής καταγραφή πρακτικών μοντέλων και δραστηριοτήτων που μπορούν να πραγματοποιηθούν στα σχολεία. Επιπρόσθετα συζητήθηκαν εκτενώς τρόποι διάχυσης του προγράμματος και έγινε σχεδιασμός των επόμενων κινητικοτήτων.

Η κινητικότητα έληξε με την τελετή απονομής των σχετικών βεβαιώσεων και των εντύπων κινητικότητας.

Η συμμετοχή στη δράση αυτή, όπως και σε ανάλογες κινητικότητες, με την αλληλεπίδραση σε επίπεδο δεξιοτήτων και εμπειριών, έδωσε την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς και στα σχολεία να ανταλλάξουν πρακτικές και ιδέες πάνω σε θέματα εκπαίδευσης και να αυξήσουν την ικανότητά τους για διεθνική συνεργασία και παραγωγή υψηλής ποιότητας καινοτόμων προγραμμάτων. Απώτερος στόχος των δράσεων είναι να αποφέρουν θετικά αλλά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα για τα άτομα και τους φορείς που συμμετέχουν στις δραστηριότητες, αλλά και να επιφέρουν βελτιώσεις στα συστήματα και τις πολιτικές για την εκπαίδευση στην Ευρώπη.

Περισσότερες δράσεις στην επόμενη συνάντηση στη Σλοβενία, με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών όλων των συμμετεχόντων σχολείων!

Το σχέδιο “Change your lifestyle!” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του δικαιούχου (3ο Δημοτικό Σχολείο Διονύσου) και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.