Ενημέρωση για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+

Η μερική άρση των υφιστάμενων περιορισμών λόγω της πανδημίας διεθνώς επιτρέπει πλέον την υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων ανταλλαγής/μετακίνησης/υποδοχής μαθητών και εκπ/κών. Το σχολείο μας, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Change your Life Style”, στη διάρκεια του καλοκαιριού υλοποίησε στην Αθήνα επιμόρφωση Ευρωπαίων εκπ/κών από τα συνεργαζόμενα σχολεία (Ρουμανία, Σλοβενία, και Ισπανία). Η επόμενη κινητικότητα εκπ/κών και μαθητών έχει προγραμματιστεί να γίνει στην Τουρκία, από 7 έως 13/11/2021, εφόσον το επιτρέψουν τα επιδημιολογικά δεδομένα. Σε πρόσφατη τηλεδιάσκεψη των συντονιστών συζητήθηκαν οι λεπτομέρειες της μετακίνησης και οι δραστηριότητες που θα υλοποιηθούν στο πλαίσιο του εγκεκριμένου σχεδίου.

Στην εκπαιδευτική επίσκεψη στο συνεργαζόμενο σχολείο στο Koaceli της Τουρκίας θα συμμετάσχουν 2 εκπ/κοί του Σχολείου και 6 μαθητές/ήτριες της ΣΤ’ τάξης (3 από κάθε τμήμα), με σκοπό την ανταλλαγή εμπειριών και τη συμμετοχή σε κοινές εκπαιδευτικές/μορφωτικές δράσεις, που προάγουν την υιοθέτηση ενός (πιο) υγιεινού τρόπου ζωής. Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετάσχουν να κατανοούν και να μιλούν με μια σχετική ευχέρεια την αγγλική γλώσσα και να έχουν αναπτύξει πολύ καλές δεξιότητες αυτονομίας. Οι έξι μαθητές/τριες που θα επιλεγούν θα συνοδεύονται από εκπ/κούς και θα διαμείνουν σε ξενοδοχείο, όπως και οι συνοδοί τους. Το Σάββατο 2-10-21 στις 18.30, ο δ/ντής του Σχολείου θα ενημερώσει μέσω τηλεδιάσκεψης τους γονείς των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης για τις λεπτομέρειες της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης.

Το σχέδιο “Change your Lifestyle!” συγχρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το περιεχόμενο της παρούσας ανάρτησης είναι αποκλειστική ευθύνη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διονύσου ως δικαιούχου και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.