Erasmus+ Project “Change your lifestyle!”: Σύνοψη δράσεων και σχεδιασμός της επόμενης κινητικότητας

Στις 14/06/2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση συντονιστών στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ «Change your lifestyle!», που υλοποιεί το 3ο Δημοτικό Σχολείο Διονύσου, με συνεργάτες σχολεία από Ρουμανία, Σλοβενία, Τουρκία και Ισπανία. Σκοπός του προγράμματος είναι η προώθηση ενός (πιο) υγιεινού τρόπου ζωής, μέσω σωστής διατροφής και επαρκούς φυσικής δραστηριότητας, η διαμόρφωση θετικών στάσεων και η καλλιέργεια δεξιοτήτων που θα βοηθήσουν τους/τις μαθητές/ήτριες να αποφεύγουν κινδύνους και να φροντίζουν την υγεία τους.

Στη συνάντηση έγινε αρχικά μια σύνοψη των διαδικτυακών δράσεων της τελευταίας χρονιάς. Υπενθυμίζεται ότι η απροσδόκητη εμφάνιση κι επέλαση του Covid-19 είχε ως συνέπεια την αναστολή οποιασδήποτε κινητικότητας στο πλαίσιο του προγράμματος από τον Μάρτιο του 2020. Με σεβασμό στα μέτρα περιορισμού του ιού σε ευρωπαϊκό επίπεδο, όπως ήταν αυτονόητο, οι εταίροι συμφωνήσαμε να αναβάλουμε κάθε κινητικότητα αυτό το διάστημα. Προσπαθώντας να διατηρήσουμε ανοιχτούς διαύλους επικοινωνίας μεταξύ των συμμετεχόντων, σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε μια σειρά κοινών διαδικτυακών μαθημάτων από τον Μάιο του 2020 έως τον Απρίλιο του 2021, με συμμετοχή 1-2 εκπαιδευτικών και 2-4 μαθητών από κάθε σχολείο. Τα μαθήματα περιείχαν παρουσιάσεις-βίντεο, διαδραστικές ασκήσεις/κουίζ και συζητήσεις για τη διατροφή, τη φυσική δραστηριότητα, την παχυσαρκία, τον μεταβολισμό και τον υγιεινό τρόπο ζωής εν γένει.

Μία δίωρη τηλεδιάσκεψη αφιερώθηκε σε “Στρατηγικές, προτάσεις και συμβουλές για τη διατήρηση της υγείας μας σε  περιόδους εγκλεισμού” (23/02/2021), ενώ πραγματοποιήθηκε κι ένα σεμινάριο Θετικής Ψυχολογίας για εκπαιδευτικούς, με τίτλο «Be the best you – Positive Psychology in practice» (16/04/2021). Έτσι, σε μια δύσκολη συγκυρία δώσαμε στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων σχολείων την ευκαιρία να παραμείνουν «συνδε… δεμένοι», να αλληλεπιδράσουν και να ανταλλάξουν γνώσεις και εμπειρίες, εξασκώντας παράλληλα τις γλωσσικές και ψηφιακές τους δεξιότητες σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον μάθησης.

Η ύφεση της πανδημίας διεθνώς και η μερική άρση των υφιστάμενων περιορισμών επιτρέπουν πλέον την υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων ανταλλαγής/μετακίνησης/υποδοχής μαθητών και εκπαιδευτικών (ΦΕΚ 2744 τ. Β’/26-6-2021). Μ’ αυτό το δεδομένο, η επόμενη κινητικότητα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών προγραμματίστηκε να γίνει στην Αθήνα μεταξύ 12 και 16 Ιουλίου 2021.

Οι λεπτομέρειες της επιμόρφωσης συζητήθηκαν σε επόμενη συνάντηση των συντονιστών στις 29/06/2021. Στη διάρκεια της συγκεκριμένης εβδομάδας κατάρτισης, η οποία έχει ως θέμα The way to a healthy lifestyle, θα πραγματοποιηθούν επιμορφώσεις και σεμινάρια για τα οφέλη της τοξοβολίας και του παραδοσιακού χορού στην υγεία, για τη θεραπευτική ιππασία (βιωματική προσέγγιση), για  τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις αναλλοίωτες αξίες της Ολυμπιακής Παιδείας από τη γέννησή τους μέχρι σήμερα, καθώς επίσης και για την Αγωγή Υπαίθρου στην εκπαίδευση. Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν στον Δήμο Διονύσου, σε συνεργασία με τοπικούς  αθλητικούς και πολιτιστικούς φορείς (ΣΟΑ Ερμής, Κέντρο Πολιτισμού Χορεύρεσις, Αθλητικός Ιππικός Όμιλος Εκάλης), καθώς και σε χώρους και μνημεία που θα προβάλλουν παράλληλα την πολιτιστική κληρονομιά και τη φυσική ομορφιά του τόπου μας (Μουσείο Μαραθωνίου Δρόμου, Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων, Καλλιμάρμαρο Στάδιο, Εθνικός Δρυμός Πάρνηθας). Η υποδοχή των ευρωπαίων εταίρων και η έναρξη των δράσεων θα γίνει από την εκπαιδευτική ομάδα του  3ου Δημοτικού Διονύσου και τη Δημοτική  Αρχή του Δήμου Διονύσου, στο Τέρμα του Παλιού Σταθμού του τρένου στο Διόνυσο, με επακόλουθη ξενάγηση στον Βωμό του Διονύσου, τη Δευτέρα 16/07/2021.