Erasmus+ “Change your lifestyle!”: Εβδομάδα κινητικότητας, 12-16/07/2021

Το 3ο Δημ. Σχολείο Διονύσου συμμετέχει στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Erasmus+ „Change your lifestyle!”, με συνεργάτες σχολεία από Ρουμανία, Σλοβενία, Τουρκία και Ισπανία. Σκοπός του προγράμματος είναι η προώθηση ενός (πιο) υγιεινού τρόπου ζωής, μέσω σωστής διατροφής και άσκησης, καθώς και η καλλιέργεια δεξιοτήτων που θα βοηθήσουν τους μαθητές να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές που προάγουν την υγεία τους. Η εξάπλωση του Covid-19 διεθνώς είχε ως συνέπεια την αναστολή οποιασδήποτε κινητικότητας στο πλαίσιο του προγράμματος από τον Μάρτιο του 2020. Το διάστημα  αυτό πραγματοποιήθηκαν μόνο διαδικτυακές δράσεις και κοινά μαθήματα  εξ αποστάσεως, σε  μια προσπάθεια να διατηρηθεί η επικοινωνία μεταξύ των συμμετεχόντων, αλλά και να δοθεί στα παιδιά η ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν, εξασκώντας παράλληλα τις γλωσσικές και ψηφιακές τους δεξιότητες σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον μάθησης.

Η πρόσφατη ύφεση της πανδημίας και η μερική άρση των υφιστάμενων περιορισμών επέτρεψαν να προγραμματιστεί και να υλοποιηθεί στα πλαίσια του εν λόγω project κινητικότητα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στην Αθήνα, το διάστημα μεταξύ 12 και 16 Ιουλίου 2021. Στη διάρκεια της συγκεκριμένης εβδομάδας κατάρτισης, η οποία είχε ως θέμα “The way to a healthy lifestyle”, έλαβαν χώρα επιμορφώσεις και σεμινάρια για τα οφέλη της τοξοβολίας και του παραδοσιακού χορού στην υγεία, για τη θεραπευτική ιππασία (βιωματική προσέγγιση), για  τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις αναλλοίωτες αξίες της Ολυμπιακής Παιδείας από τη γέννησή τους μέχρι σήμερα, για την Αγωγή Υπαίθρου στην εκπαίδευση, καθώς επίσης και για τη Θετική Ψυχολογία.

Η επίσημη υποδοχή των ευρωπαίων εταίρων πραγματοποιήθηκε στον ατμοσφαιρικό χώρο του Παλιού Σταθμού Τρένου του Διονύσου, από την εκπαιδευτική ομάδα του  3ου Δημοτικού Διονύσου και τη Δημοτική  Αρχή του Δήμου Διονύσου, με επακόλουθη ξενάγηση στον Βωμό του Διονύσου, τη Δευτέρα 16/07/2021.Οι επιμορφώσεις  υλοποιήθηκαν στον Δήμο Διονύσου, σε συνεργασία με τοπικούς  αθλητικούς και πολιτιστικούς φορείς (Σύλλογος Ολυμπιακών Αθλημάτων “Ερμής”, Κέντρο Πολιτισμού “Χορεύρεσις”, Αθλητικός Ιππικός Όμιλος Εκάλης), αλλά και σε χώρους και μνημεία που πρόβαλαν παράλληλα την ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά και τη μοναδική φυσική ομορφιά του τόπου μας (Μουσείο Μαραθωνίου Δρόμου, Μουσείο Ολυμπιακών Αγώνων, Καλλιμάρμαρο Στάδιο, Εθνικός Δρυμός Πάρνηθας).

Η συγκεκριμένη κινητικότητα εκπαιδευτικών ήταν η πρώτη από την έναρξη της πανδημίας. Μετά από αρκετούς μήνες εγκλεισμού, κοινωνικής αποστασιοποίησης και διαδικτυακής μάθησης, έδωσε στους συμμετέχοντες την ευκαιρία για επανασύνδεση και επανεκκίνηση των δια ζώσης δράσεων του project. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας κατάρτισης οι εκπαιδευτικοί των συνεργαζόμενων σχολείων είχαν μια πολύτιμη επιμορφωτική εμπειρία και μια αποτελεσματική αλληλεπίδραση μεταξύ τους, οικοδομώντας περαιτέρω στη βάση της συνεργασίας που αναπτύχθηκε στις προηγούμενες κινητικότητες στη Ρουμανία και τη Σλοβενία. Παράλληλα, συζήτησαν εκτενώς τρόπους διάχυσης των έως τώρα δράσεων του προγράμματος, καθώς και τις τεχνικές λεπτομέρειες για τις επικείμενες κινητικότητες εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στην Τουρκία και την Ισπανία τη σχολική χρονιά 2021-22.

Το 3ο Δημ. Σχολείο Διονύσου ευχαριστεί θερμά όλες και όλους όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση των παραπάνω δράσεων και κατ’ επέκταση στην επίτευξη των στόχων της συγκεκριμένης κινητικότητας του ευρωπαϊκού σχεδίου Erasmus+ “Change your lifestyle!”