“Style Sustainability”: Δημιουργία Κώδικα Δεοντολογικής Συμπεριφοράς στο διαδίκτυο

Logo eTwinning

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning “Style Sustainability”  οι μαθητές της Στ’ γνώρισαν τι είναι το Netiquette – Κώδικας Δεοντολογικής Συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και συζήτησαν κανόνες αποδεκτής κοινωνικής συμπεριφοράς στα μέσα ασύγχρονης επικοινωνίας μεταξύ των χρηστών του διαδικτύου όπως τα email, forum, blogs καθώς και οι σελίδες κοινωνικής δικτύωσης, αλλά και τα διαδικτυακά παιχνίδια με άμεση online επικοινωνία. Η ενημέρωση των παιδιών με μεθόδους παιδαγωγικού χαρακτήρα έχει αποδειχθεί ότι είναι το πιο ισχυρό όπλο απέναντι στα επιβλαβή στοιχεία του διαδικτύου όπως η έκθεση στα κοινωνικά δίκτυα, το ακατάλληλο-προσβλητικό περιεχόμενο, η παραπληροφόρηση, η παραβίαση της ιδιωτικότητας, η ηλεκτρονική αποπλάνηση και ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός. Επίσης, τα παιδιά ενθαρρύνθηκαν να λειτουργούν με σεβασμό στα κοινωνικά, θρησκευτικά, πολιτισμικά πρότυπα καθώς και τις προσωπικές και οικογενειακές αξίες του κάθε ατόμου αλλά και να απαιτούν τον ίδιο σεβασμό από τους άλλους.

netiquette

Στο τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους Netiquette με τη μορφή αφίσας και βίντεο. Δείτε το βίντεο παρακάτω:

Κατηγορίες: ΕΚπαιδευτικές, Καινοτόμες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.