Εισαγωγή σε Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή σε Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Οι εγγραφές στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου  για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από

01 έως 20 Μαρτίου 2024,

για μαθητές/ήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Σύμφωνα με την  εγκύκλιο εγγραφών που απεστάλη στις Σχολικές Μονάδες από το ΥΠΑΙΘ, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Συμπλήρωση αίτησης (χορηγείται από το σχολείο, ή μπορείτε να την κατεβάσετε

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ Α ΤΑΞΗ 2024-2025.pdf

1. Βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο.
  2. Αποδεικτικό στοιχείο  (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, κ.λ.π.) ή άλλο επίσημο έγγραφο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/ήτριας.
  3. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από Ιατρό (ΑΔΥΜ). Το έντυπο αυτό είναι απαραίτητο για το μάθημα της Σχολικής Φυσικής Αγωγής και θα πρέπει να προσκομιστεί μέχρι την έναρξη των μαθημάτων το Σεπτέμβριο.
  5. Αστυνομική ταυτότητα ή άλλο επίσημο έγγραφο, που να πιστοποιεί την ταυτοπροσωπία του γονέα ή του κηδεμόνα που θα κάνει την αίτηση.
  6. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ., δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς ωστόσο αυτό να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  7. Η εγγραφή στο Ολοήμερο πρόγραμμα του Σχολείου γίνεται με απλή αίτηση των γονέων, χωρίς άλλες προϋποθέσεις.

Το πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος Myschool του ΥΠΑΙΘΑ.

Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας παρακαλείσθε όπως προσέρχεστε για τις εγγραφές από Δευτέρα έως Παρασκευή, μεταξύ 13:30 και 14:00, κατόπιν ραντεβού στα τηλέφωνα 210 8131567 & 210 8144531, ή μέσω e-mail

mail@3dim-dionys.att.sch.gr

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή απορία μπορείτε να επικοινωνείτε με το Σχολείο.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα, ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας το έντυπο:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ 2024-25.pdf

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (14:55), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Εφόσον διαπιστωθεί σχετική ανάγκη (δηλώσουν δηλαδή συμμετοχή τουλάχιστον 10 μαθητές, οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα), μπορεί να συγκροτηθεί και τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00), για υποδοχή (7:00-7:15) και ώρα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων (7:15-8:00).

Σχολική περιφέρεια του 3ου Δημ. Σχολείου Διονύσου

Σύμφωνα με τις Φ4.Α/11401/27-04-2108 και Φ.4.1/5786/21-02-2022 Αποφάσεις της Δ/νσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής, η σχολική περιφέρεια του 3ου Δ.Σ. Διονύσου ορίζεται ως εξής:

Προς τη Δροσιά:

Λεωφ. Ροδοπόλεως (δεξιά), 25ης Μαρτίου, Αθ. Διάκου, Ρόδων, Κουτσοπέταλου, Γρηγορίου Λαμπράκη (αριστερά ως τη διασταύρωση Αργοναυτών Κομνηνών), Πολέμη, Διγενή Ακρίτα, Μαβίλη, Καρδερίνας, Πεύκων, Πετρίτη, Λεωφ. Θησέως (δεξιά), Λεωφ. Σταμάτας.

Προς την Άνοιξη:

Λεωφ. Σταμάτας,  Σταμάτας-Ανοίξεως, Στρ. Κουτσουμπρή, Ανοίξεως-Σταμάτας, Κυκλαμίνων,  Αγίου Βλασίου (αριστερά), Αγίας Παρασκευής,  Αλ. Παπαναστασίου,  Λεωφ. Ανοίξεως, Λεύκης, Μάρκου Μπότσαρη, Εφέσου, Δημοκρατίας, Λεωφ. Μαραθώνος (δεξιά), Λεωφ. Σταμάτας.

Δείτε τη σχολική περιφέρεια του 3ου Δημ. Σχ. Διονύσου στον ΧΑΡΤΗ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Eco Schools Certificate

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eco Schools Certificate

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-2024

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

ΦΩΤ0 7 2 ΦΩΤΟ 2 2 ΦΩΤΟ 4 2 ΦΩΤΟ 5 2

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση Αλληλεγγύης – Υιοθετούμε το Δημοτικό Σχολείο Μεγάλων Καλυβίων – Τρικάλων – Τα δώρα μας, έφτασαν στον προορισμό τους!

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 2 σχόλια

Το κουβάρι

Δράση: Το κουβάρι με τις καλές κουβέντες