ΓΙΟΡΤΗ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Με μεγάλη χαρά και συγκίνηση γιορτάσαμε και φέτος τη γιορτή των τριών Ιεραρχών, με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας .

Το τεράστιο έργο, η διδασκαλία, το παράδειγμα τους, μας εμπνέουν και μας παροτρύνουν να τους μιμηθούμε και να τους ακολουθήσουμε. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έδωσαν όλο τον δυναμισμό, τον ενθουσιασμό και τη ζωντάνια τους, παρουσιάζοντας με έμπνευση τη ζωή και το έργο των τριών διδασκάλων.

Τα λόγια τους πάντα επίκαιρα, διαχρονικά και επαναστατικά, μας προβληματίζουν και μας αφυπνίζουν.

“Παιδεία δεν σημαίνει κατάκτηση γνώσεων, αλλά πρωτίστως καλλιέργεια της ανθρώπινης ψυχής, γι’ αυτό η παιδαγωγική είναι τέχνη τεχνών και επιστήμη επιστημών”, κατά τον Γρηγόριο τον Θεολόγο.

Ας ευχηθούμε πάντοτε να τους γιορτάζουμε, να τους τιμούμε και να τους ακολουθούμε, γονείς, μαθητές και δάσκαλοι στη φωτεινή πορεία τους!

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Κατηγορίες: ΕΚπαιδευτικές, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.