Προγραμματισμός λειτουργίας Ολοήμερου Προγράμματος για το 2022-23

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία δύναται να συγκροτηθούν και να λειτουργήσουν τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος με την προϋπόθεση ότι εγγράφονται τουλάχιστον δέκα (10) μαθητές/τριες (για εξαθέσια και άνω σχολεία). Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.
Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00’), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/ κηδεμόνων. Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών, που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους.

Για την εγγραφή του παιδιού/των παιδιών σας στο Ολοήμερο Πρόγραμμα θα πρέπει να εκτυπώσετε και να αποστείλετε συμπληρωμένη ορθά και υπογεγραμμένη την παρακάτω αίτηση-δήλωση στο Σχολείο, μέχρι την Τετάρτη 11 Μαΐου 2022:

“ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ”

Παρακαλούμε  να αποστείλετε έγκαιρα τις  Δηλώσεις-Αιτήσεις, καθώς μέχρι την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022 το Σχολείο θα πρέπει να έχει οριστικοποιήσει τον αριθμό μαθητών/τριών στα τμήματα του ολοήμερου προγράμματος της επόμενης χρονιάς. Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα των σχολικών μονάδων, μετά τη λήξη του διδακτικού έτους απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κατηγορίες: Γενικές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.