Το νηπιαγωγείο μας

Το νηπιαγωγείο μας είναι ένα από τα τρία νηπιαγωγεία που λειτουργούν  στην πόλη μας, τα Φιλιατρά Τριφυλίας και ανήκει στην ενορία του Αγίου Χαραλάμπους.

Είναι ένα πολυδύναµο σχολείο στο οποίο φοιτούν φέτος 35 μαθητές.

Διατηρεί 6 τμήματα: ένα πρόωρης υποδοχής, δύο υποχρεωτικά, ένα ολοήμερο, ένα αναθαθμίσμένο ολολήμερο και ένα τμήμα ένταξης για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Στεγάζεται σε ένα ισόγειο κτίριο, το οποίο βρίσκεται μέσα στο προαύλειο του 2ου Δημοτικού σχολείου, με  δύο μεγάλες αίθουσες , ένα ακόμη μεγάλο χώρο πολλαπλών δραστηριοτήτων, τραπεζαρία, κουζίνα, τουαλέτες, γραφείο, και αποθήκηΚαι φυσικά, έχουμε μια μεγάλη και άνετη αυλή!

ΕΝΤΑΞΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Στο σχολείο μας καταφέραμε το 2016 να ιδρυθεί τμήμα Ένταξης για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Το συγκεκριμένο τμήμα έχει τη δυνατότητα να υποστηρίζει και μαθητές εκτός της χωροταξικής μας ζώνης (οι οποίοι έχουν σχετική αξιολόγηση από το ΚΕΔΑΣΥ και χρειάζονται υποστήριξη από εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής).

Λειτουργούν 4 (τέσσερα) τμήματα,  Υποχρεωτικό Ι και ΙΙ,

Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής και  Ολοήμερο Τμήμα