Επίσκεψη στο 10ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου δράματος στην Αρχαία Μεσσήνη

Πλούτος του Αριστοφάνη στο 10ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου δράματος στην Αρχαία Μεσσήνη !!
Θέατρο και Παιδεία είναι έννοιες αδιάρρηκτα συνδεδεμένες, από την πρώτη σχεδόν στιγμή εμφάνισης και διαμόρφωσής τους στην αρχαία Ελλάδα. Ο παιδευτικός και παιδαγωγικός ρόλος του θεάτρου είναι και αυτός που μετέτρεπε τα αρχαιοελληνικά αμφιθέατρα σε χώρους μόρφωσης και καλλιέργειας των θεατών.
“10ο Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου δράματος στην Αρχαία Μεσσήνη” λοιπόν, και αν ζητάτε απάντηση στο γιατί ένα παιδί προσχολικής ηλικίας μπορεί να βρίσκεται εκεί, τότε έχουμε να σας πούμε πολλά!
– Το…

Μετάβαση στο άρθρο»

Σεμινάριο γονέων – Ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ εκπιαδευτικών και μαθητών

Το 2ο σεμινάριο για γονείς, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Νηπιαγωγείο μας την Τετάρτη 10/05/2023 με θέμα «Ενδυνάμωση των σχέσεων μεταξύ εκπιαδευτικών και μαθητών».

Εισηγήτριες ήταν η κ. Καραθανάση Άννα, ψυχολόγος και η κ. Κυριακοπούλου Μαρία,  κοινωνική λειτουργός , οι οποίες αποτελούν και μέλη της Ε.Δ.Υ. του Νηπιαγωγείου μας, ενώ το ενδιαφέρον όσων συμμετείχαν κρατήθηκε έντονο σε όλη τη διάρκεια του σεμιναρίου.

Μετάβαση στο άρθρο»