Επειδή στα πλαίσια μιας δημοκρατικής τάξης δε νοούνται κανόνες χωρίς κοινή αποδοχή, σας παρουσιάζουμε το “συμβόλαιο” της τάξης μας για τη φετινή χρονιά.
Μετά από τις πρώτες ημέρες στο σχολείο λοιπόν, αποφασίσαμε να βρούμε τον τρόπο να κάνουμε την συνύπαρξή μας ευχάριστη και αρμονική!
Έτσι, τα παιδιά πρότειναν μία σειρά κανόνων, τους οποίους ομαδοποιήσαμε και διατυπώσαμε σε απλές προτάσεις. Εν συνεχεία καταγράψαμε τους κανόνες και τους απεικονίσαμε με ζωγραφική και να τους θυμόμαστε ευκολότερα.
Στο τέλος, όλοι υπέγραψαν, γράφοντας το όνομά τους .