17η Νοεμβρίου

Ακόμη μια χρονιά η επέτειος του Πολυτεχνείου αποτέλεσε αφορμή για συζήτηση γύρω από τη Δημοκρατία αλλά και τη  διαφορά της με τη Διδακτορία.

Αφού όλοι οι μαθητές είδαν σε Κουκλοθέατρο το έργο της “Ντενεκεδούπολης” και γνώρισαν τον αυταρχικό Λαδένιο και τα υπόλοιπα Ντενεκεδάκια, που μάχονταν για την ανεξαρτησία τους, όλα ήταν έτοιμα για την Πορεία Ειρήνης.

Κάθε τμήμα του σχολείου μας, έχοντας φτιάξει το δικό του ξεχωριστό πανό και με τα περιστέρια –  σύμβολα της Ειρήνης στα χέρια τους συμμετείχαν στην πορεία Ειρήνης για τον εορτασμό της  17ης Νοεμβρίου 2023 στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, παρουσία των γονέων τους.

Οι μαθητές/τριες κάθε τμήματος φώναξαν τα συνθήματα υπέρ της Ειρήνης, που μόνοι τους σκέφτηκαν.

Τα συνθήματα των παιδιών:

🎤Ίσες ευκαιρίες και όχι αδικίες!
Ειρήνη & Ελευθερία!
Η γνώμη μας έχει αξία!
Δημοκρατία, Δημοκρατία!!! (Τμήμα 1)
🎤Αγάπη, αγκαλιά
φροντίδα & φιλιά!
Όχι όπλα & σπαθιά,
Ναι τραγούδια & χαρά!! (Τμήμα 2)
🎤Μοιράστε λουλούδια & αγκαλιές
σε όλες μας τις γειτονιές!
Δημοκρατία, Ελευθερία πάντα ψηλά,
ποτέ στον πόλεμο ξανά!! (Τμήμα 3)
IMG 5692 2F753F3B 9B41 4013 B6C6 E99795502F76
IMG 5698 2 IMG 5699 2