Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Messenger creation b410bf7b 2949 45ec 955d 1fe8cc8ba6d4

Το 2ο ΔΣ Ιεράπετρας έγινε για λίγο “Κατάσκοπος Βιβλίων ” με συνένοχο την Λίνα Μουσιώνη.

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο,  όλα τα σχολεία  οργανώνουν δράσεις, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το σχολείο μας με καθοδηγητή και διοργανώτρια την κ. Χρυσάνθη Βαηνά , υπεύθυνη σχολικής Βιβλιοθήκης , πήρε μέρος σε διάφορες δράσεις . Μια από αυτές   ήταν η διαδικτυακή φιλοξενία της αγαπημένης συγγραφέα των παιδιών κ. Λίνας Μουσιώνη. Πριν την συνάντησή μας, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τα βιβλία της. Η κ Χρυσάνθη

Η συγγραφέας παιδικών βιβλίων καθήλωσε  τα παιδιά της Δ, Ε΄ΣΤ΄τάξης   με τις ερωτήσεις να πέφτουν βροχή. Έγινε μια πάρα πολύ ωραία συζήτηση μεταξύ τους.  Η κ. Λίνα κέρδισε τα παιδιά με τον απλό και ωραίο λόγο της , αλλά ταυτόχρονα μετέδωσε την αγάπη της για τα βιβλία στους μαθητές μας., μυώντας τα και στα μυστικά της συγγραφής.+

Μια όμορφη ζωντανή και διαδραστική φιλοξενία, με τα παιδιά μας να κάνουν “Πάρτυ” στις γνώσεις , να “ετοιμάζουν τη βαλίτσα της Νίνας” για να γίνουν επιτυχημένοι συγγραφείς και   να “κατασκοπεύουν βιβλία” γιατί το 2ο ΔΣ αγαπάει τα βιβλία, ταξιδεύει με τα βιβλία.

κ. Λίνα σας ευχαριστούμε.

Βιογραφικό της συγγραφέα:

“Η Λίνα Μουσιώνη γεννήθηκε στη Λάρισα. Σπούδασε Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και μετεκπαιδεύτηκε στη μελέτη του Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού. Για πολλά χρόνια εργάστηκε ως επιμελήτρια στο Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας, μελετώντας αντικείμενα, στήνοντας εκθέσεις και σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά. Μια μέρα εμφανίστηκε μπροστά της μια νεράιδα και τη ρώτησε: «Τι προτιμάς; Ένα μπαλόνι για να πετάς ή ένα καρύδι για να γίνεσαι αόρατη;» Η Λίνα διάλεξε το μπαλόνι κι από τότε πετάει μαζί του γράφοντας ιστορίες που μοιράζεται με τα παιδιά και τους φίλους της. Ζει σε ένα σπίτι εξοχικό με την οικογένειά της και πολλές κεραμιδόγατες. Από τις εκδόσεις Μεταίχμιο κυκλοφορούν τα βιβλία της: Ένας ασπρόμαυρος ζωγράφος, Ο μάγος Πότε Πότε και το χαμένο ποτέ, Η νεράιδα μαγείρισσα, Το Μουσείο των Υποσχέσεων, Ζητείται άλογο για αμαζόνα, Η Ρουμπίνη των Δασών. Επίσης κυκλοφορούν τα βιβλία της: Η πριγκίπισσα Κουμ Κουάτ και τα κλεμμένα χαμόγελα, Ο δράκος Σερπαντίνος ξύπνησε, Η μεγάλη περιπέτεια του Φι και του Λι, Ο λυποπόταμος, Δάφνη η Μονακριβούλα, Το μαγικό κλειδί.  “