Η Ε’ τάξη πάει ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

427892463 2831056710379296 5427481271929093279 n

Διδακτική επίσκεψη στην Βιβλιοθήκη του Δήμου μας από την Ε’ τάξη!

Τα βιβλία σε ταξιδεύουν. Και σήμερα ταξίδεψαν την Ε’ τάξη του σχολείου μας.

Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας τα πεμπτάκια μας μαζί με τις εκπ/κούς τους, επισκέφτηκαν την Βιβλιοθήκη του Δήμου μας.  Ξεναγήθηκαν στους χώρους από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης, γνώρισαν το επάγγελμα της βιβλιοθηκονόμου , έμαθαν τη διαδικασία δανεισμού , αλλά και πως γίνεται η κατηγοριοποίηση των βιβλίων και η αρχειοθέτησή τους.  Ακολούθησε μια δημιουργική συζήτηση και ερωτήσεις των παιδιών και στη συνέχεια “αφουγκράστηκαν” αυτά που τους ψιθύρισαν τα βιβλία, μέσα από δράσεις που είχαν ετοιμάσει οι τρεις υπεύθυνες της βιβλιοθήκης.

Στο τέλος συνομίλησαν με την συγγραφέα κ. Δέσποινα Φανιδάκη, η οποία χάρισε ένα από τα βιβλία της για την βιβλιοθήκη του σχολείου μας, με αφιέρωση.

Μεγάλο ευχαριστώ στις τρεις υπέροχες κυρίες που υποδέχτηκαν την Ε’ τάξη: κ. Μαρία Κουτσοποδιώτη, κ. Δέσποινα Φανιδάκη και κ. Δέσποινα Λιοντάκη.