Άρωμα εκλογών στο 2ο ΔΣ Ιεράπετρας

Εκλογές στην ΣΤ’ τάξη!

Σε εκλογικό κλίμα μπήκε η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής , αλλά και στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για ενεργούς πολίτες, η ΣΤ’ τάξη μπήκε στην διαδικασία εκλογικής αναμέτρησης για την ανάδειξη  των πενταμελών του κάθε τμήματος !

Και τι δεν είχαν οι εκλογές: Κατάθεση ψηφοδελτίων, υποψήφιους, προεκλογικό αγώνα, σποτάκια, παρουσιάσεις, αφίσες, φυλλάδια, ταυτότητες, προεκλογικό λόγο, εφορευτική επιτροπή και βεβαίωση ότι προσήλθαν στη κάλπη.

Οι υποψήφιοι παρουσίασαν τις ιδέες τους και καταχειροκροτήθηκαν από τους συμμαθητές τους. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης με αίσθημα ευθύνης και δημοκρατίας ψήφισαν και ανέδειξαν τα πενταμελή των τμημάτων τους.

Τις επόμενες ημέρες , αφού συγκροτηθούν σε σώμα, θα ακολουθήσει η επίσημη γνωριμία με τον Δ/ντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου, καθώς και με το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας.

Πρωτεργάτης της όλης δράσης ο εκπ/κός παράλληλης στήριξης κ. Μπατζικώστας Γιάννης !