Δημοσιεύθηκε στην Γενικά, Κοινωνικές, Πολιτιστικές, Σχέδια Δράσης

Η Ενότητα, η Φιλία, η Αγάπη και η Συνεργασία με τρόπο Φιλαναγνωστικό και Βιωματικό!!!

Σήμερα είχαμε τη μεγάλη χαρά και τιμή να έχουμε στο σχολείο μας ως επισκέπτρια τη γνωστή και αξιόλογη συγγραφέα παιδικού βιβλίου κυρία Γιολάντα Τσορώνη. Μελετήσαμε το βιβλίο της “Δώσ’ μου το χέρι σου”, συζητήσαμε πάνω στις έννοιες της συνεργασίας, της ενότητας και της φιλίας και της πολύτιμης αξίας τους στη ζωή μας, βγάλαμε χρήσιμα συμπεράσματα και ηθικά διδάγματα. Φτιάξαμε σελιδοδείκτες και ζωγραφιές σχετικές με το παραμύθι που διαβάσαμε και τα παρουσιάσαμε σε συμμαθητές και στη γνωστή συγγραφέα. Επίσης, κατασκευάσαμε αφίσα στην οποία δώσαμε έμφαση στη μεγάλη αξία της ομαδικότητας, της συνεργασίας και της αλληλεγγύης εμπεδώνοντας ακόμα καλυτερα αυτές τις σπουδαίες έννοιες.

Τέλος, η κυρία Γιολάντα, με τη συνεργασία των μαθητών της Α΄ Τάξης και του νηπιαγωγείου, παρουσίασε βιωματικά και αρκετά θεατρικά τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να εκφράζουμε τη φιλοξενία, την αλληλεγγύη, τον σεβασμό και την ανθρωπιά μας μέσα από παιχνίδια ρόλων και ομαδικές δραστηριότητες που τις αγαπήσαμε και μας ενθουσίασαν αφήνοντάς μας εξαιρετικές εντυπώσεις.