Αφιερωμένο σε όλες τις μητέρες του κόσμου

Με την ευκαιρία της εαρινή ισημερίας γιορτάζεται η γιορτή της Μητέρας στις Αραβικές χώρες (μάλλον και στην Περσία).

Ο Ιρανός σκηνοθέτης Mohammad Reza  συγκλόνισε τον κόσμο με την μικρού μήκους ταινία του.

Χρειάζεται λίγο περισσότερο από ένα λεπτό.

Όνομα ταινίας “Mother”.

Αφιερωμένο σε όλες τις μητέρες του κόσμου…

Επιμορφωτικό Σεμινάριο: Ταξίδια γνώσεων με το Erasmus +

Σήμερα Τρίτη 28 Μαρτίου και ώρα 5:00-8:00μμ πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex Sch το επιμορφωτικό σεμινάριο “Ταξίδια γνώσεων με το Erasmus +”. Το σεμινάριο περιλαμβάνεται στον αρχικό προγραμματισμό του Συλλόγου Διδασκόντων που αφορά τον Δείκτη: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις και εντάσσεται στον Άξονα Επαγγελματική Ανάπτυξη των Εκπαιδευτικών και αφορά την Αξιολόγηση των Σχολικών Μονάδων.

Εισηγήτρια της 3ωρης επιμορφωτικής συνάντησης για τις εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας ήταν η εκπαιδευτικός ΠΕ60 κ. Γεωργίου Όλγα, Προϊσταμένη στο 3ο Νηπιαγωγείο Βριλησσίων. Η κ. Γεωργίου μοιράστηκε με τις νηπιαγωγούς του 16ου Νηπιαγωγείου την εμπειρία της από το στάδιο σχεδιασμού μιας πρότασης για την συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα ΚΑ1 Erasmus + μέχρι την υλοποίηση αυτού και τα δύο ταξίδια που πραγματοποίησε την προηγούμενη χρονιά.

Η διάχυση της εμπειρίας της υπήρξε πολύ στοχευμένη και διαφωτιστική. Οι συμβουλές και τα σημεία προσοχής στα οποία εστίασε στο τεχνικό κυρίως μέρος  της παρουσίασης βοήθησαν τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να γνωρίσουν και να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το πρόγραμμα του Erasmus+.

Οι εκπαιδευτικοί του 16ου Νηπιαγωγείου ευχαριστούν θερμά την κ. Γεωργίου για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση!