Εγγραφές Νηπίων για το σχολικό έτος 2023-24

Ακολουθεί το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας με αριθμό πρωτ. 15035/2023 με Θέμα «Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24».

Επισημαίνονται τα εξής:

1. Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2023-2024 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.
  2. Υπενθυμίζεται οτι η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι δίχρονη υποχρεωτική. Για την σχολική χρονιά 2023-24 στο νηπιαγωγείο θα φοιτήσουν παιδιά που είναι γεννημένα 01.01.2018-31.12.2019.
  3. Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής. Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το παιδί, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμαςhttps://proti-eggrafi.services.gov.gr/ με την χρήση κωδικών taxisnet.
  4. Η αποδοχή της αίτησης δε συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα. Η σχολική μονάδα φοίτησης του νηπίου/προνηπίου θα καθοριστεί μετά το πέρας της διαδικασίας υποβολής των αιτήσεων και αφού η αρμόδια Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κατανείμει τις αιτήσεις σύμφωνα με τις διαθέσιμες θέσεις κάθε Νηπιαγωγείου.

Δικαιολογητικά Εγγραφής

Όταν ολοκληρωθούν οι εγγραφές και γίνει κατανομή των νηπίων στην σχολική μονάδα από την Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης, τα δικαιολογητικά που καλούνται οι γονείς να προσκομίσουν στο σχολείο είναι τα εξής:

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας
  2. Βιβλιάριο Εμβολίων Μαθητή/τριας
  3. Βεβαίωση από το ΚΕΔΑΣΥ ή άλλο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριων με αναπηρία ή άλλες ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
  4. Υπεύθυνη δήλωση συναίνεσης του έτερου γονέα/κηδεμόνα για τη εγγραφή
  5. Υπεύθυνη δήλωση για το Προαιρετικό -Ολοήμερο Πρόγραμμα (8:15-16:00) εφόσον το επιθυμούν οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών/τριων. Η συμμετοχή στο Προαιρετικό-Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις. Στο Τμήμα της Πρόωρης Υποδοχής (7:45-8:30 πμ) δύνανται να εγγράφονται ΜΟΝΟ οι μαθητές/τριες που είναι εγγεγραμμένοι στο Προαιρετικό-Ολοήμερο Τμήμα. Ελάχιστος αριθμός λειτουργίας του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής  είναι ο αριθμός των 5 νηπίων. Πρόωρη αποχώρηση μαθητών/τριων από το Προαιρετικό-Ολοήμερο Τμήμα δεν προβλέπεται.

Μετά την 20η Μαρτίου οι εγγραφές θεωρούνται εκπρόθεσμες και για την πραγματοποίηση αυτών χρειάζονται έγκριση από τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Όσοι γονείς/κηδεμόνες αδυνατούν να πραγματοποιήσουν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, η αίτηση εγγραφής μπορεί να πραγματοποιηθεί με αυτοπρόσωπη παρουσία στο σχολείο. Θα πρέπει να έχει προηγηθεί κλείσιμο ραντεβού.

Ωράριο Εγγραφών

Τηλεφωνική Επικοινωνία και κλείσιμο Ραντεβού

1-20 Μαρτίου 2023: 11:00-12:00

Όρια Σχολικής Περιφέρειας 16ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου

Σημειώνεται σύμφωνα με την εγκύκλιο οτι οι μαθητές πρέπει να εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια της σχολικής τους περιφέρειας.

Τα όρια του 16ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου περικλείονται από τις οδούς: Άργους-Πλάτωνος-Εξαμιλίων- Ανδρούτσου-Θησέως- Μύρωνος- Λισσύπου και περιοχή Μαγούλας.

Τηλέφωνο Επικοινωνίας:    2741026754

Email Επικοινωνίας: mail@16np-korinth.kor.sch.gr