Σεμινάριο: Εισαγωγή και γνωριμίας με εκπαιδευτικές εφαρμογές

Στα πλαίσια της διοργάνωσης σεμιναρίων που αφορούν τον Δείκτη: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις που εντάσσεται στον Άξονα Επαγγελματική Ανάπτυξη των Εκπαιδευτικών και αφορά την Αξιολόγηση των Σχολικών Μονάδων, το 16ο Νηπιαγωγείο διοργάνωσε 3ωρη επιμορφωτική συνάντηση για τις εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας με θέμα: Γνωριμία και εισαγωγή σε ψηφιακές εκπαιδευτικές εφαρμογές. Εισηγήτρια στην συνάντηση υπήρξε η κ. Μάρκου Κλεοπάτρα, εκπαιδευτικός του σχολείου μας. Η κ. Μάρκου έχει εργασθεί εις βάθος για τον σχεδιασμό και την δημιουργία ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού που ενισχύει και λειτουργεί συμπληρωματικά στην διαζώσης διδασκαλία. Έτσι η γνώση και η εξειδίκευσή της λειτούργησε πολλαπλασιαστικά για τις συναδέρφισσες της σχολικής μας μονάδας. Η ίδια οργάνωσε το περιεχόμενο της σημερινής επιμορφωτικής συνάντησης και με πολλή όρεξη εισήγαγε τις εκπαιδευτικούς στον κόσμο των ψηφιακών εκπαιδευτικών εφαρμογών που δύνανται να προσαρμοστούν στην διδασκαλία σε τάξεις νηπιαγωγείου.

Το συγκεκριμένο επιμορφωτικό σεμινάριο είναι διάρκειας 6 ωρών και χωρίζεται σε 2 μέρη. Το παρόν σεμινάριο αποτελεί την πρώτη-αρχική επιμορφωτική συνάντηση με σκοπό την γνωριμία και εισαγωγή σε ψηφιακές εκπαιδευτικές εφαρμογές. Το δεύτερο μέρος αυτού θα υλοποιηθεί 2,5 με 3 μήνες αργότερα περί τα τέλη Μάϊου, προκειμένου να δοθεί χρόνος στις εκπαιδευτικούς να δοκιμάσουν τις εφαρμογές στην πράξη. Στο 2ο μέρος της επιμόρφωσης αναμένεται να συζητηθούν εάν και κατά πόσο οι εκπαιδευτικοί εισήγαγαν ψηφιακές εφαρμογές στην εκπαιδευτική τους διαδικασία.

3η Συγκέντρωση Γονέων

Την Τρίτη 07 Μαρτίου 2023 και ώρα 17:30 θα γίνει στο χώρο του 16ου Νηπιαγωγείου η 3η Συγκέντρωση Γονέων για την φετινή σχολική χρονιά.

Η θεματολογία της Συγκέντρωσης αφορά όλους τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριων και θεωρούμε πολύ σημαντική την παρουσία αυτών.

Οι Νηπιαγωγοί

Συνεργατική Δημιουργική Ιστορία

Στα πλαίσια των δράσεων και δραστηριοτήτων που υλοποιούμε στην τάξη που αφορούν το eTwinning πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχει η τάξη μας προέκυψε η δημιουργία ενός συνεργατικού παραμυθιού.

Οι ήρωες του παραμυθιού προήλθαν από τα αγαπημένα παιχνίδια που οι μαθητές/τριες έφεραν στην τάξη τους προηγούμενους μήνες και παρουσίασαν στην ολομέλεια. Έτσι οι ήρωες που εισήχθησαν στο παραμύθι είναι η Όλγα η Λαγουδίνα, η Έλσα, ο Ιππόκαμπος και ο αστυνόμος Chase.

Oι μαθητές/τριες των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων επιδόθηκαν σε μια σκυτάλη συγγραφής ενός παραμυθιού. Όταν ολοκληρώθηκε η συγγραφή της δημιουργικής ιστορίας, οι μαθητές/τριες εικονογράφησαν τις σκηνές που εμπνεύστηκαν και δημιουργήθηκε η ιστορία στην ακόλουθη μορφή:

Στην συνέχεια οι εκπαιδευτικοί των τάξεων πρότειναν την δραματοποίηση του παραμυθιού στις τάξεις μας και την έκδοση ενός παραμυθιού όπου στις σελίδες αυτού θα υπάρχουν οι αντίστοιχες φωτογραφίες-εικόνες από την δραματοποίηση. Έτσι προέκυψε η ακόλουθη έκδοση:

Καλή Ανάγνωση!!!