Πρόσκληση σε Εκδήλωση

Επισυνάπτεται η Πρόσκληση του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Θεοδώρων σε επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: “Διαχείριση συμπεριφοράς μαθητών σε σχολικό και οικογενειακό πλαίσιο” για την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022, όπως αυτή ελήφθη στο επίσημο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου για κάθε ενδιαφερόμενο.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων σας προσκαλεί στην 2η  επιμορφωτική συνάντηση με θέμα : «Διαχείριση συμπεριφοράς μαθητών σε σχολικό και οικογενειακό πλαίσιο»

από την Ψυχολόγο (M.Sc) Στάμου Δήμητρα. Το σεμινάριο απευθύνεται σε γονείς  και εκπαιδευτικούς  και θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως την Πέμπτη 31 Μαρτίου και ώρα 17:00-19:00.

Παρατίθενται μερικά ερωτήματα που απασχολούν γονείς και εκπαιδευτικούς και θα τεθούν  προς συζήτηση:

• Πώς να διαχειριστώ τις συμπεριφορές του παιδιού; Πώς πρέπει να συμπεριφερθώ αλλά και τι πρέπει να αποφύγω;
  • Πώς να βελτιώσω την επικοινωνία μου με το παιδί;
  • Πώς να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του χωρίς να διαταράξω τις σχέσεις μου μαζί του;
  • Πώς να αποφύγω το διαπληκτισμό μαζί του;
  • Είναι σωστό και ασφαλές να τιμωρώ;
  • Όταν οριοθετώ, μέχρι σε ποιο σημείο θα πρέπει να φτάσω;

Θα ακολουθήσει συζήτηση, θα διατυπωθούν ερωτήματα και θα αποσαφηνιστούν πρακτικές αντιμετώπισης ανεπιθύμητων συμπεριφορών.

Η διαδικτυακή σύνδεση σας θα πραγματοποιηθεί μέσω Webex στη διαδικτυακή αίθουσα της δασκάλας ΤΠΕ του σχολείου, Μαρίας Γουνά-Γουναροπούλου με τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://minedu-primary.webex.com/meet/margouna.

Η Διευθύντρια                                                                        Ο Σύλλογος Διδασκόντων                                 του 1ου Δημοτικού Σχολείου

Αγίων Θεοδώρων

Θεώνη Μαυροματίδου

Ανακοίνωση προμήθειας self test

Oι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εκπαιδευτικοι θα προμηθεύονται από σήμερα Τετάρτη 30 Μαρτίου έως και την Τρίτη 5 Απριλίου, τρία (3) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 4 Απριλίου έως και 15 Απριλίου 2022 και για την επιστροφή από τις διακοπές του Πάσχα. Από την ερχόμενη εβδομάδα μαθητές και εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί θα μπαίνουν στις τάξεις έχοντας υποβληθεί σε ένα self test εβδομαδιαίως, αντί για δυο που ισχύει μέχρι τώρα. Ο έλεγχος θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη.