Διαδικτυακό εργαστήριο κατασκευής χριστουγεννιάτικων καρτών

Σήμερα στις 18.30μμ πραγματοποιήθηκε το εργαστήριο κατασκευής χριστουγεννιάτικων καρτών διαδικτυακά. Οι μαθητές/τριες μας μαζί με τους γονείς τους συνδέθηκαν στην ψηφιακή τάξη της κ. Κλεοπάτρας και υπό τις οδηγίες της κατασκεύασαν 2 χριστουγεννιάτικες κάρτες. Όταν ολοκλήρωσαν το αισθητικό μέρος έγραψαν ευχές τις οποίες και χρησιμοποίησαν για να ευχηθούν σε όλους/ες τους/τις συνδεδεμένους/ες συμμαθητές/τριες.

Η πρώτη κάρτα ήταν η κάρτα Άγιος Βασίλης με την παλάμη του κάθε μαθητή.

1 1 2 3 4

Και η δεύτερη ήταν η κάρτα με χριστουγεννιάτικες μπάλες, τις οποίες οι μαθητές σχεδίασαν μόνοι με τη χρήση ενός κυκλικού αντικειμένου από το σπίτι τους. Τα μοτίβα της κάρτας έγιναν με τη μορφή παιχνίδιου γυρίζοντας on line τον τροχό των γραμμών που θα δείτε πατώντας ΕΔΩ.

5 6

Το καθιερωμένο εργαστήριο κατασκευής χριστουγεννιάτικων χειροτεχνιών δεν ήταν δυνατόν να υλοποιηθεί στην φυσική τάξη και έτσι μέσα από την ψηφιακή δόθηκε η ευκαιρία ανοίγματος του σχολείο στην οικογένεια. Θα ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες δράσεις.

Ευχαριστούμε την κ. Κλεοπάτρα που παρά τις αντίξοες συνθήκες συμμετείχε ενεργά στο εργαστήριό μας !!!

1 1 2 3 4