Αγκαλιά μεγάλη απλώνω!

Την περίοδο του Οκτωβρίου και Νοεμβρίου πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας  δράσεις για την ενημέρωση σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων της θεματικής ενότητας Ζω καλύτερα- Ευ Ζην με τίτλο :

“Δε μαλώνω, δε μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω”.

Με  αφηγήσεις παραμυθιών, παιχνίδια και δραστηριότητες προσαρμοσμένες στην ηλικία των παιδιών ασχοληθήκαμε με το δύσκολο θέμα της ενδοσχολικής βίας  και εκείνα ευαισθητοποιήθηκαν  ιδιαίτερα.

Είπαμε γλυκές λέξεις  για  να δείξουμε την αλληλεγγύη μας στα παιδιά που την χρειάζονται και τις βάλαμε στο γλυκό βαζάκι της αλληλεγγύης που φτιάξαμε με πολλή αγάπη και φροντίδα. Τα παιδιά επιλέξαν να μιλήσουν  όμορφα για τους φίλους και τις φίλες τους και τις ωραίες τους κουβεντούλες τις καταγράψαμε!

Screenshot 2024 03 28 at 6.44.30 PM

Κάθε μέρα κάθε κίνηση, κάθε γλυκός λόγος, κάθε σκέψη που κάνουμε και δείχνει πόσο πολύ νοιαζόμαστε για τους άλλους μας βοηθάει να γεμίσουμε λαμπερές ηλιαχτίδες και να λάμψουμε ακόμα περισσότερο!

IMG 3829

Το αποτέλεσμα; Μια μεγάλη αγκαλιά  πολλά  όμορφα χαμόγελα και μια ομάδα που λέει :”ναι στη φιλία και όχι στη βία! “

IMG 3825

Κατηγορίες: Ζω Καλύτερα - Ευ Ζην. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.