Εγγραφές μαθητών/ τριών στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-2024

istockphoto 1092791464 612x612

istockphoto 1092791464 612×612

Οι αιτήσεις εγγραφών στο 15ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου για το Σχολικό Έτος 2023-2024 πραγματοποιούνται ηλεκτρονικά από την 1η– 20η  Μαρτίου 2022 και υποβάλλονται από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών σύμφωνα και με το άρθρο 1 της υπ’ αρ. πρωτ.53128/Δ1/2020 (Β 1767) ΚΥΑ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Δ/ντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Για το σχολικό έτος 2023-24 εγγράφονται στο Νηπιαγωγείο οι μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών, είναι δηλαδή γεννημένοι/ες το έτος 2019.

Η φοίτηση των μαθητών/τριών που συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών είναι υποχρεωτική.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να συμβουλευτείτε τη σχετική εγκύκλιο:

Εγκύκλιος εγγραφής στο Νηπιαγωγείο 2023-2024

ΕΞΕ – 15035 – 2023 – «Εγγραφές μαθητών τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24»

kisspng crayola painting image illustration colored pencil png 5c1010b46e9f40.5335557815445567244531

Ακολουθήστε την παρακάτω διαδικασία για  την εγγραφή του/της μαθητή/τριας:

Α. Ηλεκτρονική  Αίτηση Εγγραφής

1. Είσοδος στην ηλεκτρονική σελίδα Ψηφιακής Διακυβέρνησης:

και επιλογή του 15ου Νηπιαγωγείου Χαλανδρίου

1. Χρήση κωδικών taxisnet
  2. Συμπλήρωση των στοιχείων επικοινωνίας

Κατά την είσοδο στο σύστημα, οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν:

α) Τη Δ/νση του ηλεκτρονικού τους ταχυδρομείου μέσω του οποίου θα υπάρχει επικοινωνία με το σχολείο.

β) Τον αριθμό κινητού τους τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνονται  για την πορεία της αίτησής τους.

1. Για την υποβολή της αίτησης ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει διαδοχικά τα ακόλουθα:

α) Τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή

β) Τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του

Η Δ/νση κατοικίας τεκμηριώνεται με την ανάρτηση αποδεικτικού δημόσιου εγγράφου (ΔΕΚΟ), στο οποίο πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του γονέα/κηδεμόνα και να προκύπτει η δ/νση κατοικίας.

Τα έγγραφα μπορεί να είναι μόνο:

• Λογαριασμοί ΔΕΚΟ (ΔΕΗ – ΕΥΔΑΠ)
  • Έντυπο Εφορίας Ε1
  • Μισθωτήριο συμβόλαιο

γ) Τα στοιχεία άλλου ή άλλων τέκνων που φοιτούν στο συστεγαζόμενο 12ο  Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου για το/τα οποίο/α θα χρειαστεί  να καταθέσει τη  Βεβαίωση Φοίτησης από την Διευθύντρια της συστεγαζόμενης σχολικής μονάδας.

Δικαιολογητικά εγγραφής στο 15ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου

Για να γίνει η αίτηση αποδεκτή οι γονείς/ κηδεμόνες θα πρέπει να προσκομίσουν στο Νηπιαγωγείο, σε προγραμματισμένο ραντεβού μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, τα εξής:

• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ) το οποίο συμπληρώνεται από τον παιδίατρο[εδώ]
  • Το Βιβλιάριο Εμβολίων του μαθητή/τριας, και σε φωτοτυπία την 1η σελίδα με τα στοιχεία του παιδιού και όλες τις σελίδες με τα εμβόλια του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  • Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ, Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, για περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Η προσέλευση γονέων/κηδεμόνων στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθεί  κατόπιν ραντεβού μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας.

Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου:  Ειρήνη Μπίτρα

Τηλέφωνο:  210 6894452

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.