Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας μέρας για το περιβάλλον στις 5 Ιουνίου 2014 οι μαθητές του Ε2 του 14ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας «Δημήτρης Πικιώνης» θα παρουσιάσουν το θεατρικό δρώμενο Μπάλες – Ψάρια, Ψάρια – Μπάλες, στον προαύλιο χώρο του Γαλλικού Ινστιτούτου. Η φιλοξενία γίνεται στα πλαίσια του ανοιχτού σχολείου στην κοινωνία και στόχο έχει την ευαισθητοποίηση του κοινού απέναντι σε ζητήματα κατανάλωσης του γόνου των ψαριών.

Λίγα λόγια για το δρώμενο.

Η μπάλα είναι το πιο κοινό και αγαπημένο παιχνίδι όλων των παιδιών. Στο σχολείο τις αποθηκεύουμε σε μεγάλα δίχτυα, ανάλογα με τις διαστάσεις τους. Απ’ αυτήν την εικόνα προέκυψε ο παραλληλισμός της μπάλας με τα ψάρια.

Οι κάτοικοι ενός τόπου αγοράζουν ψάρια σαν να ήταν μπάλες, ζητάνε όλο και περισσότερα, οι ψαράδες-μπαλαδόροι φέρνουν όλο και περισσότερες, ζητάνε μικρά μπαλάκια, εύχρηστα και χαριτωμένα ώσπου στο τέλος τελειώνουν και αυτά. Οι ίδιοι «οι ψαράδες-ηθοποιοί» δίνουν το μήνυμα: τα ψάρια δεν είναι μπάλες να κατασκευάζονται, γεννιούνται και γεννάνε, άφησε το γόνο να γίνει γονιός, μάθε τη θάλασσα να αγαπάς και τη ζωή να μη χαλάς!

Εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το Σχ. Έτος 2014-15

Οι γονείς που θα επιθυμούσαν το παιδί τους να φοιτήσει στο Ολοήμερο Σχολείο για την ερχόμενη σχολική χρονιά, παρακαλούμε να καταθέσουν αίτηση στο γραφείο μας μέχρι την Τετάρτη 11-6-2014.

Την αίτηση θα τη στείλουμε με τον μαθητή/τρια στο σπίτι για τους/τις μαθητές/τριες που ήδη φοιτούν στο ολοήμερο και για τα άλλα παιδιά σε περίπτωση που μας ζητηθεί. Η αίτηση είναι αναρτημένη και στην ιστοσελίδα του Σχολείου μας στην κατηγορία έγγραφα.

Για τους μαθητές της Α΄τάξης η αίτηση θα συμπληρώνεται με την κατάθεση των δικαιολογητικών εγγραφής.

Από την αρμόδια υπηρεσία μας ανακοίνωσαν ότι εγγραφές στο Ολοήμερο Σχολείο από τη νέα σχολική χρονιά δεν θα γίνουν δεκτές, παρά μόνο για τους μαθητές που θα έρθουν με μετεγγραφή. Σας παρακαλούμε λοιπόν, να φροντίσετε εγκαίρως για το θέμα.