ΓΙΟΡΤΗ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Οκτ 201922

Αγαπητοί  γονείς και μαθητές

Σας ενημερώνουμε πως την Παρασκευή στις 8.15-9.40 π.μ,  στο θέατρο του σχολείου μας οι μαθητές/τριες της Δ ‘τάξης με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων, θα τιμήσουν με εκδήλωση  την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι γονείς θα παραλάβουν τα παιδιά τους στις 9.40 π.μ από την πόρτα της οδού Σίνα. Την ημέρα εκείνη δε θα  πραγματοποιηθούν μαθήματα και δε θα λειτουργήσει το ολοήμερο πρόγραμμα.

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΙΟΡΤΗ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201916

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» το σχολείο μας, με τη συμμετοχή όλων των τάξεων του, πραγματοποίησε εκδρομή στον αθλητικό χώρο «Αθλοπαιδεία», στο Μαρούσι. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ποικίλες δραστηριότητες όπως : ποδόσφαιρο, στεφάνια, παιχνίδια ταχύτητας, στόχου, πάζλ κ.α. Με τον τρόπο αυτό τιμήθηκε η ημέρα αυτή, που έχει ως στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής μέσω της ενεργοποίησης των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις  και της ενημέρωσης τους για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς κ. Φουγιαξή Ειρήνη και κ. Χαραλαμπόπουλο Ιωάννη για την οργάνωση και υλοποίηση αυτής της δραστηριότητας.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Οκτ 201916

Αγαπητά μας παιδιά,

η σχολική μας βιβλιοθήκη ανοίγει για τη σχολική χρονιά 2019-20, εμπλουτισμένη με πολλά και ενδιαφέροντα βιβλία.

Τα βιβλία της σας περιμένουν:  Δευτέρα  πρώτο και δεύτερο διάλειμμα

Τρίτη    πρώτο και δεύτερο διάλειμμα

Τα γράμματα γίνονται λέξεις

κι οι λέξεις έπειτα, όλες μαζί,

γίνονται βιβλία να διαλέξεις.

Άκου πώς ψιθυρίζουν!

Ποτάμια στις σελίδες κελαρύζουν,

αρκούδες τραγουδούν,

όταν το φεγγάρι αντικρίζουν.

Μπαίνουμε σε κάστρα φοβερά.

Δέντρα σκαρφαλώνουν ως τα σύννεφα.

Γενναία κορίτσια πετούν θαρρετά,

αγόρια ψαρεύουν άστρα λαμπερά.

Εσύ κι εγώ διαβάζουμε μαζί,

«βιβλιοχαρά» σ’ όλη τη γη.

Pat Mora ,    Μτφρ.: Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

ΑΡΓΙΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Σεπ 201928

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως την Πέμπτη 3-10-2019 το σχολείο μας δε θα λειτουργήσει (πρωινό και ολοήμερο) λόγω της γιορτής του πολιούχου της πόλης των Αθηνών Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΡΓΙΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σεπ 201924

Σας ενημερώνουμε πως η 6η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 8-10-2019 με επίσκεψη όλων των τάξεων του σχολείου μας στον αθλητικό χώρο Αθλοπαιδεία στο Μαρούσι. Κατά συνέπεια, την Παρασκευή 27-9-2019 θα γίνουν κανονικά μαθήματα.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
« Παλιότερα άρθρα

Νοέμβριος 2019