ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 2019

Σκοπός των «Χελιδονισμάτων» είναι τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με τον ερχομό των χελιδονιών, να ενημερωθούν για το μακρύ τους ταξίδι και να τα βοηθήσουν φτιάχνοντας φωλιές από πηλό. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στοΠάρκο «Αντώνης Τρίτσης» την Κυριακή 19 Μαρτίου 2019, ώρες 11.00 – 13.00 σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, τον Φορέα Διαχείρισης του Μητροπολιτικού Πάρκου «Α. Τρίτσης», τους «Φίλους του Πάρκου» και την υποστήριξη της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας. Η διανομή του πηλού και η κατασκευή της χελιδονοφωλιάς από παιδιά και γονείς θα γίνεται στον ανοιχτό χώρο δίπλα στο κανάλι και μπροστά στο Γυμναστήριο του Δήμου Αγίων Αναργύρων – Καματερού στο κέντρο του Πάρκου.

Εθελοντές θα δίνουν τις βασικές οδηγίες για την κατασκευή των χελιδονοφωλιών και τα ενημερωτικά έντυπα για τα χελιδόνια καθώς και θα διορθώνουν τις φωλιές των μαθητών,  οι οποίοι θα τις πάρουν μαζί τους και θα τις τοποθετήσουν στο σχολείο ή στο σπίτι τους, αφού στεγνώσουν, προσφέροντας στα χελιδόνια έτοιμη κατοικία.