Καλωσόρισμα

Καλωσορίσατε στο 13ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ.

Η διεύθυνσή μας είναι: Πρέσπας και Πελοπίδα, 12136 Περιστέρι

Τηλέφωνο και τηλεομοιότυπο (φαξ): 2130433123.  210 5712311

Ηλ. ταχυδρομείο: mail@13dim-perist.att.sch.gr

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΣΠΑ:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΕΠ 5000035

Θερμές ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διευθύντρια ευχαριστεί θερμά το Σύλλογο Γονέων για την δημιουργική πρωτοβουλία.

Το Σάββατο πρωί μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας για μια μέρα συνεισφοράς και συνεργασίας (open day),μαθητές και γονείς συμμετείχαν ενεργά σε μια δράση αισθητικών παρεμβάσεων στην αυλή του σχολείου μας όσο και στο βάψιμο της αίθουσας Βιβλιοθήκης που πρόκειται να δημιουργηθεί το επόμενο χρονικό διάστημα.Με ιδιαίτερο μεράκι και διάθεση, παιδιά και γονείς άρχισαν να βάζουν πινελιές χαρούμενες  κάνοντας το χώρο της αυλής, χώρο δημιουργίας και χαράς.Η δράση αυτή δεν τελείωσε ,θα συνεχιστεί και το επόμενο Σάββατο και η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλους τους μαθητές και γονείς.

Είναι αξιέπαινη η διάθεση του Δ.Σ. του Συλλόγου για αγαστή συνεργασία, αμέριστη και διαρκή συνεισφορά στην επίλυσή ζητημάτων καθώς και την κάλυψη των αναγκών που προκύπτουν. Σας εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας για την άψογη συνεργασία και επικοινωνία που έχουμε για το καλό του Σχολείου μας και των παιδιών μας.

IMG 20240928 121630

επεξεργασμενη   1000000123 Χωρίς τίτλο
IMG 20240928 121630 1

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Τρίτη 24/09/2024 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αγίων Αναργύρων. Συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου. Η κάθε τάξη είχε το δικό της όνομα:

• Α τάξη: Λιοντάρια
  • Β τάξη: Τίγρεις
  • Γ τάξη: Αετοί
  • Δ τάξη: Πάνθηρες
  • Ε τάξη: Γεράκια
  • Στ τάξη: Λύκοι

Τα αθλήματα που συμμετείχαν ήταν το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ και το βόλει και το αρχαίο παιχνίδι με διελκυστίνδα και διάφορες αθλοπαιδιές. Όλες οι ομάδες κέρδισαν κύπελλα και τα παιδιά απόλαυσαν την ημέρα αθλητισμού. Τα έπαθλα είχαν τα ονόματα σπουδαίων Ελλήνων αθλητών, όπως Κώστας Κεντέρης, Μίλτος Τεντόγλου, Πύρρος Δήμας, Νίκος Γκάλης, Άγγελος Χαριστέας και Μανώλης Καραλής.

) 20240924 120915 2 20240924 121500 2 20240924 121514 2

Απονομή εθνικής ετικέτας ποιότητας E-twinning στο σχολείο μας

Μια υπέροχη συνεργασία απέδωσε καρπούς! Το πρώτο μας ευρωπαϊκό έργο:«AI-lympics: Bridging Sportsmanship & Digital Innovation» στέφτηκε με επιτυχία!!

Ένα πρόγραμμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες,  με εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης που έγινε στα πλαίσια της ευρωπαϊκής  δράσης e-Twinning. Το «eTwinning» -η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης– αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, και όχι μόνο, συνεργάζονται για την υλοποίηση «eTwinning» έργων με τη χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) μέσα από την Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης (European School Education Platform-ESEP).

Το 13ο Δημοτικό σχολείο Περιστερίου διακρίθηκε με εθνική ετικέτα ποιότητας για το ευρωπαϊκό έργο:«AI-lympics: Bridging Sportsmanship & Digital Innovation»  Συγχαρητήρια στις εκπαιδευτικούς μας  Βιτάνου Χριστίνα (Εκπαιδευτικό Γαλλικών) και την Σαμούχου Χαρίκλεια (εκπαιδευτικό Αγγγλικών ) και τους μαθητές μας που όχι μόνο συνεργάστηκαν με σχολεία της Ελλάδας και της  Ευρώπης και υλοποίησαν το πρόγραμμα αλλά κέρδισαν και την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας! Ευχαριστούμε τους Ευρωπαίους εταίρους για την εξαιρετική συνεργασία! Thank you partners!! Συνεχίζουμε με μεράκι για άλλη μία  δημιουργική χρονιά!

national_quality_label-project_nql_pdf-3377972-user_1089057-95dfcaabe7(1)

Αγιασμός

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024 – 2025 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 08:30 π.μ. στην αυλή του σχολείου για όλους τους μαθητές του σχολείου μας με την παρουσία όσων γονέων επιθυμούν.
Στη συνέχεια οι μαθητές θα μπουν στις τάξεις με τους εκπαιδευτικούς όπου θα γίνει η πρώτη γνωριμία με τον δάσκαλο/α τους. Την ίδια ημέρα θα μοιραστούν στα παιδιά και τα βιβλία τους. Για τον λόγο αυτό θα πρέπει οι μαθητές να έχουν μαζί την τσάντα τους.
Στις 09:30 π.μ. θα σχολάσουν οι μαθητές όλων των τάξεων – εκτός της Α΄ τάξης. Παρακαλούμε να φροντίσετε για την έγκαιρη και ασφαλή αποχώρηση των μαθητών την προγραμματισμένη ώρα.
Αμέσως μετά τον αγιασμό θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Ολοήμερου του σχολείου συνάντηση – ενημέρωση των γονέων μόνο της Α΄ τάξης για θέματα καθημερινότητας του σχολείου με την διευθύντρια.Οι μαθητές της Α΄ τάξης θα σχολάσουν περίπου στις 10 : 00 π.μ
Όποιος γονέας επιθυμεί βεβαίωση για την εργασία του παρακαλείται να στείλει σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα αναφέροντας το ονοματεπώνυμο του/της μαθητή/μαθήτριας, την τάξη φοίτησης καθώς και ποιον αφορά η βεβαίωση (πατέρας – μητέρα).
Σας συνιστούμε να ελέγχετε καθημερινά το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σας προκειμένου να ενημερώνεστε έγκαιρα και έγκυρα για όλες τις δράσεις/δραστηριότητες του σχολείου.
Με τις θερμότερες ευχές μας για μια ευχάριστη και δημιουργική χρονιά !

Θεατρική Αγωγή – “Χαριστική βιβλιοθήκη”

Θεατρική Αγωγή - Χαριστική βιβλιοθήκη

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης εμπνευσμένοι από το βιβλίο των Παπαθεοδούλου Αντώνη, Χατζηπλή Δικαίου και την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής κ. Ντεμίρη Νικολέττας, παρουσίασαν την Παρασκευή 14-06 στους συμμαθητές τους τη “Χαριστική βιβλιοθήκη”.

Ο Σοφοκλής διαλέγει ένα βιβλίο από τη δανειστική βιβλιοθήκη. Μόλις το ανοίγει, ξεπετάγονται από μέσα αρκούδοι, ακροβάτες, ιππότες, συναισθήματα, ταξίδια, γνώσεις, φαντασία, παιχνίδια… Έρχεται όμως η ώρα να το επιστρέψει. Δεν μπορεί να κρατήσει ούτε καν την αγαπημένη του σελίδα. Πρέπει να το επιστρέψει ΟΛΟ! Ή μήπως όχι;

Μια υπέροχη παράσταση με σημαντικά μηνύματα