1. 27/01/: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
    Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο ʼουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.

Οκτώβριος 2018
« Σεπ   Νοέ »

Λογισμικό για παιδιά

• Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 ετών. Το Tux Paint χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση.

• Το GCompris είναι λογισμικό υψηλής εκπαιδευτικής ποιότητας και αποτελείται από δραστηριότητες για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών.

• Η ώρα του κώδικα μία συλλογή από λογισμικά με σκοπό την εισαγωγή των παιδιών στην επιστήμη των υπολογιστών και τον προγραμματισμό. Οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει …  Το Lightbot είναι ένα από αυτά.

• Με το Scratch μπορείτε να προγραμματίσετε τις δικές σας διαδραστικές ιστορίες, παιχνίδια και κινούμενα σχέδια και να τα μοιραστείτε με άλλα άτομα στη διαδικτυακή κοινότητα.Το Scratch είναι έργο της Lifelong Kindergarten Group της MIT Media Lab. Το Scratch παρέχεται δωρεάν. Υπάρχει η online έκδοση, η offline έκδοση που δεν απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο και η έκδοση 1.4 (η οποία είναι εγκατεστημένη στο εργαστήριο πληροφορικής) και αφορά πιο παλιούς υπολογιστές χωρίς να απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.