ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ 13ου  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων κ. Ιωάννης Παντής απευθύνει επιστολή προς τους γονείς του σχολείου μας στην οποία τονίζει:

« … Τα παιδιά αυτά ακολουθούν ένα πρόγραμμα μαθημάτων σχεδιασμένο με μεγάλη προσοχή, ώστε να μπορέσουν σιγά-σιγά να βγουν από τον εφιάλτη του πολέμου που έζησαν και να επιστρέψουν σε μια κανονικότητα της ηλικίας τους.

Ανησυχείτε για την υγεία και την εκπαίδευση των παιδιών σας και ρωτάτε δικαίως. Με την επιστολή αυτή θέλουμε να απαντήσουμε σε κάθε έναν από εσάς προσωπικά. Τα παιδιά αυτά είναι πλήρως εμβολιασμένα. Το εξήγησαν τα στελέχη του Υπουργείου και ο Συνήγορος του Παιδιού στους Εκπαιδευτικούς και εκδόθηκε και σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου…

Η υποχρέωση μας είναι να λειτουργούν ομαλά, παιδαγωγικά σωστά, με ασφάλεια και υπό την ευθύνη των Εκπαιδευτικών όλα τα σχολεία σε όλη την Ελλάδα. Θέλουμε και εσείς να βοηθήσετε σε αυτό. Είμαστε στη διάθεση σας, να ακούσουμε όποια ανησυχία σας, να απαντήσουμε σε όποια ερώτηση σας.

Η Διεύθυνση του σχολείου, οι Εκπαιδευτικοί και τα αρμόδια στελέχη του Υπουργείου είναι δίπλα σας για ό,τι χρειαστεί σχετικά με την εκπαίδευση των παιδιών σας.»

Διαβάστε ολόκληρη την ΕΠΙΣΤΟΛΗ