Το σχολείο μας συμμετείχε στο #BravoSchools 2021 και την Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης #BravoSustainabilityWeek. Όλοι μαζί, το σχολείο μας και οι μαθητές μας, γινόμαστε Πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων, διαδίδοντας στην τοπική κοινωνία τα μηνύματα για τη Δημιουργία ενός Kαλύτερου Kόσμου! @qualitynetfoundation

Ψηφιακή έκθεση με θέμα «Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821 ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» που διοργάνωσε το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής , στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση.

Η Βεβαίωση συμμετοχής μας… Μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!

Λήψη αρχείου

Το βιντεάκι της συμμετοχής μας…!!!

Πρόγραμμα: «Ψηφιακή Μέριμνα»

Λήψη αρχείου

4ος Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης

Το σχολείο μας 11o Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης συμμετέχει στο Bravo Schools τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους Στόχου στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για  τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Ψηφίστε τώρα τις καλύτερες πρωτοβουλίες & δράσεις με στόχο την επιβράβευση των σχολικών προτάσεων.

Ενημερωθείτε & αναδείξτε τις καλύτερες πρακτικές για να ενταχθεί το σχολείο μας στο  Δίκτυο Πρεσβευτών των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης ως κέντρο ενημέρωσης και αφύπνισης της τοπικής μας κοινότητας.

Για να πετύχουμε τον στόχο αυτό, είναι σημαντική η ανάδειξη και η στήριξη των δράσεων απ’ όλους!

Διάρκεια ψηφοφορίας από 10/5 έως 23/5

Ψηφίστε ΕΔΩ

Η γνώμη σας έχει αξία!

Το  Bravo Schools αναπτύσσεται από το QualityNet Foundation και αποτελεί μέρος της πρωτοβουλίας in action for a better world.

Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ.50209/ΓΔ4/5-5-2021 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, από τη Δευτέρα 10 Μαϊου, επαναλειτουργούν οι σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου Covid-19 (self test) υποχρεωτικά σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και διοικητικό προσωπικό. Όλοι οι μαθητές που θα προσέρχονται στο σχολείο θα πρέπει να έχουν την σχολική κάρτα για COVID-19 (τυπωμένη ή χειρόγραφη), καθώς χωρίς αυτή δε θα γίνονται δεκτοί στο σχολείο.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις διαβάστε το ΦΕΚ εδώ

και εδώ την υπ’αριθμ.50209/ΓΔ4/5-5-2021 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία.

Καλή αρχή με υγεία και ασφάλεια!!!

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021 – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟY 2021

Λέξεις, λέξεις, λέξεις… η μελωδία της ελπίδας (Τμήμα Εκπαιδευτικών Δράσεων και Εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης Γνώσης και Συναισθημάτων της Ζωσιμαίας Δημόσιας Κεντρικής Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων

Παράταση εγγραφών έως 31/3

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ’αριθμ.Φ.6/ 31623/Δ1/19-3-2021 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ, λαμβάνοντας υπόψη τις εξαιρετικά δύσκολες υγειονομικές συνθήκες λόγω του κορωνοϊού – covid 19, οι εγγραφές
μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22,
παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-2022

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, από το σχολικό έτος 2020-2021 και εφεξής, θα γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, σύμφωνα με το άρθρο 1, της υπ’ αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β΄ 1767) ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης.
Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο-προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου (Χωροταξικά όρια 11ου Νηπιαγωγείου Αργυρούπολης), μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ (οδηγίες χρήσης εφαρμογής για γονείς/κηδεμόνες).

Μετά την υποβολή της αίτησης, (παρ. 5 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β 1767) ο
γονέας/κηδεμόνας λαμβάνει ενημερώσεις στο κινητό τηλέφωνο που έχει δηλώσει κατά την ηλεκτρονική
υποβολή της αίτησής του για την πορεία της.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 οι ηλεκτρονικές εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021.

Συνέχεια