Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων_4 Οκτωβρίου

IMG 3709

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων, σήμερα 4 Οκτωβρίου είχαμε επισκέψεις στο σχολείο μας… Φτιάξαμε και τα δικά μας σκυλάκια και φωτογραφηθήκαμε…

Αυτή η συλλογή περιέχει 19 φωτογραφίες.

30 Σεπτεμβρίου-«Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Viber 2022 09 30 13 44 19 852 3

Αναβιώσαμε αθλήματα από τους ολυμπιακούς αγώνες (ακοντισμό, σφαίρα κλπ) … σχηματίσαμε το δικό μας «στεφανοτούνελ»…   προγραμματίσαμε διαδρομές για να φτάσουμε στα αθλήματα με το beebot, το μελισσάκι μας… φτιάξαμε τις γραμμούλες μας… δημιουργήσαμε την αφίσα μας με το σύνθημα: «Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια ζωή» περάσαμε υπέροχα….  και πήραμε και τα πιστοποιητικά μας!!!     Συνεχίστε την ανάγνωση →

Αυτή η συλλογή περιέχει 21 φωτογραφίες.

Happy Birthday CodeWeek

Η συμμετοχή μας στην ομάδα.

Λήψη αρχείου

Μπορείτε να δείτε και τις δραστηριότητες των άλλων σχολείων πατώντας εδώ

«ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Λήψη αρχείου

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση, με θέμα:
«ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ», η οποία θα πραγματοποιηθεί την

Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρες 18:00-21:00

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

#CodeWeek 8-23 Οκτωβρίου 2022

codeweek badge 2019

Code Week Roll up 2022 page 0001Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχουμε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, με τις δραστηριότητες-εκδηλώσεις: «Coding on the road» και «Happy Birthday CodeWeek» μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Λήψη αρχείου

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ

IMG 3532 IMG 3533 IMG 3564 IMG 3565 IMG 3566

Με μεγάλη μας χαρά σήμερα καλωσορίσαμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας. Το νηπιαγωγείο μας γέμισε χαρούμενες παιδικές φωνές. Ευχόμαστε να περάσουμε μια όμορφη και δημιουργική χρονιά γεμάτη παιχνίδι, υγεία, γνώση, φιλία και ξεγνοιασιά!!!

Σας περιμένουμε…!!!

Ετικέτα Ποιότητας για το έργο BRAIN TEAM-1 (BEYİN TAKIMI-1)

Το έργο μας BRAIN TEAM-1 που υλοποιήσαμε την περσινή χρονιά βραβεύτηκε με την ετικέτα ποιότητας!!!

Ευχαριστούμε τα συνεργαζόμενα σχολεία για την άριστη συνεργασία και τους γονείς!!!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

λήψης 2Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός στο νηπιαγωγείο μας θα γίνει τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου και ώρα 9.00 π.μ.

Καλή αρχή με υγεία και χαμόγελο!!!

Ο σύλλογος διδασκόντων

Bravo Schools 2022

Και φέτος το
Bravo Schools 2022

ο Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός

για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης

ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία.

351 σχολικές τάξεις με 650 συμμετοχές σε εφαρμοσμένα σενάρια/καινοτόμα προγράμματα, μαθητικές δημιουργίες και δράσεις συνεργασίας, από 20.229 και πλέον μαθητές, ενώ 32.000 ενεργοί πολίτες ανταποκρίθηκαν στα μηνύματα των παιδιών και συμμετείχαν στην ανοιχτή ψηφοφορία των κατατιθέμενων εργασιών.

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο
Bravo Schools 2022 μας εντάσσει στο διεθνές σχολικό δίκτυο
του World’s Largest Lesson και στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών
για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους

in Αction SDGs Schools Club.

Έπαινο Συμμετοχής

11ο Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης

Βεβαίωση Συμμετοχής  εκπαιδευτικού

Θεοχάρη

«Living Together in Peace – Ζούμε Μαζί Ειρηνικά» Twinkl

Με μεγάλη χαρά λάβαμε σήμερα και το πιστοποιητικό της δράσης  «Living Together in Peace – Ζούμε Μαζί Ειρηνικά»

Λήψη αρχείου

Και  ξεχωριστά για κάθε μαθητή/τρια

Ευχαριστούμε!!!

Παράσταση Θεάτρου Σκιών στο Νηπιαγωγείο μας!!!

Viber 2022 06 11 15 05 45 430 2

Για άλλη μία φορά ο μικρός Νικόλας μας διασκέδασε με μια εξαιρετική παράσταση θεάτρου σκιών. Περάσαμε όμορφα και το ευχαριστηθήκαμε!!! Σε ευχαριστούμε Νικόλα!!!

Αυτή η συλλογή περιέχει 4 φωτογραφίες.

Και τη γιορτή μας κάναμε, και όμορφα περάσαμε και καλά να είμαστε… να ανταμώνουμε και να ξεφαντώνουμε…!!! Μπράβο σε όλα τα παιδάκια μας!!!

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους γονείς για τη συνεργασία!!!

Ευχαριστούμε την κ. Ιωάννα Μενδρινού, Υπεύθυνη σχολικών προγραμμάτων Α.Υ. της Δ’ Διεύθυνσης Π.Ε. Αθηνών, τον κ. Ευάγγελο Νικοθόδη, Αντιδήμαρχο Παιδείας, Αθλητισμού και Εθελοντισμού και την κ. Αλεξάνδρα Αφεντάκη, Πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Π.Ε. Δήμου Ελληνικού – Αργυρούπολης που τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.

Επίσης, ευχαριστούμε για άλλη μία φορά την εταιρεία «Ελληνικές Υπεραγορές Σκλαβενίτης Α.Ε.Ε.» για την ευγενική τους χορηγία.

Καλό καλοκαίρι με υγεία και πολλές ξένοιαστες στιγμές!!!

χωρίς τίτλο